ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

نصر تهران: نتیجه قطعی اینترنت، مهاجرت انبوه استارتاپ‌ها است

رئیس کمیسیون اینترنت اشیای نصر تهران با بیان اینکه قطعی اینترنت به ضرر صنعت کشور است؛ این موضوع را حاصل تفکر انحصاری دانست.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲۴ آبان ۱۴۰۱ | ۱۷:۲۳

رئیس کمیسیون اینترنت اشیای نصر تهران گفت قطعی اینترنت باعث تشدید ناامیدی استارتاپ‌ها شده و موج مهاجرت به کشورهایی مثل امارات، عراق و ترکیه را تشدید کرده است. به گفته «روزبه بابازاده» قطعی اینترنت تمام زحمات استارتاپ‌های اینترنت اشیا را از بین برده است. این در حالیست که کشورهای همسایه برای آنها فرش قرمز پهن کرده‌اند.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از روابط عمومی نصر تهران، رئیس کمیسیون اینترنت اشیا با بیان اینکه قطعی اینترنت تمام زحمات استارتاپ‌های حوزه اینترنت اشیا را از بین برده است، گفت: «این موضوع باعث شده خیلی از شرکت‌ها و استارتاپ‌ها مهاجرت کنند.»

بابازاده در ادامه با توضیح درباره کشورهای مقصد استارتاپ‌ها، گفت :«کشورهایی مثل امارات، عراق و ترکیه با کمال میل و با فرش قرمز شرکت‌های ایرانی را جذب می‌کنند و خدمات ویژه‌ای هم به آنان عرضه می‌کنند. الان حاکمیت بگوید کشوری که میخواست رتبه اول منطقه در هوشمندسازی باشد، کجا ایستاده‌ است؟»

به گفته بابازاده در همین روزها، برخی شرکت‌ها از ایران مهاجرت کردند و به کشورهای عمان و امارات رفته‌اند.

او در توضیحات خود به یکی از شرکت‌ها که در حوزه حمل‌و‌نقل فعال بوده است، اشاره کرد که به کشور عراق مهاجرت کرده و گفت: «حتماً وضعیت عراق الان بهتر از ایران است.»

عقب‌گرد صنعت نوپای هوشمندسازی

بابا‌زاده با اشاره به عقب‌گرد صنعت نوپای هوشمندسازی در کشور در نتیجه اختلال و قطعی اینترنت، گفت: «در این مسیر اعتمادسازی مشتریان در آینده مهم‌ترین چالش در این حوزه خواهد بود. باید توجه داشت که در این دو‌ماه برخی از کسب‌وکارها در حوزه اینترنت اشیا کاملاً از بین رفته‌اند.»

او با اشاره به اینکه در این میان دو‌دسته بیشترین مشکلات را تجربه کردند، گفت: «دسته‌ای که سرور پلتفرم‌هایشان در خارج از کشور بوده و همچنین دسته‌ای که نمایندگی پلتفرم‌های خارجی را داشتند یا از پلتفرم‌های خارجی استفاده می‌کردند، کسب‌وکارشان به نابودی کشیده شد.»

رئیس کمیسیون اینترنت اشیای نصر تهران در ادامه توضیحات خود با اشاره به اثری که قطعی اینترنت موبایل بر کسب‌وکارها گذاشته است، گفت: «در چند روز اول قطعی اینترنت سلولار (اینترنت موبایل) در عصرها، کسب‌وکارهای اینترنت اشیا و به‌خصوص حوزه‌های حمل‌و‌نقل متصل و سیستم‌های آبیاری هوشمند که از سیم‌کارت برای ارتباط استفاده می‌کردند، به‌طور کامل مختل شدند. حتی پلتفرم‌های داخلی نیز به علت قطعی کامل اینترنت در روزهای ابتدایی قابل کار نبودند و این کسب‌و‌کارها صدمه جدی دیدند.»

او با بیان اینکه کسب‌وکارهای اینترنت اشیا به چند دسته تقسیم می‌شوند، ادامه داد: «مجموعه‌های تولیدکننده یا واردکننده سخت‌افزار، مجموعه‌های نرم‌افزاری ارائه‌دهنده خدمات پلتفرمی و مجموعه‌های ارائه‌دهنده راهکار. کسب‌وکارهای اینترنت اشیا بر‌اساس ارائه سرویس کار می‌کنند.»

به گفته بابازاده: «این کسب‌وکارها دارای پلتفرم‌های اینترنت اشیا هستند که خدمات پلتفرمی می‌دهند؛ از قبیل سامانه‌های مدیریت ناوگان، سامانه کشاورزی هوشمند، سامانه‌های سلامت هوشمند، خانه‌های هوشمند و انواع مختلف سامانه‌های هوشمندسازی. این کسب‌وکارها براساس سرویسی که ارائه شده، کسب درآمد می‌کنند.»

بر‌اساس توضیحات او، اختلال در کار این شرکت‌ها علاوه بر تجربه خسارت شرکت، منجر به این شده که گاهی باید بر‌اساس قرارداد، خسارات وارده به مشتری را هم جبران کنند. این جبران خسارات همیشه مادی نیست و باید اعتماد از دست رفته به سیستم‌های هوشمندسازی را نیز برگردانند.

هوشمندسازی سال‌ها به عقب برگشت

رئیس کمیسیون اینترنت اشیا با تأکید بر اینکه بازار را مشتری تعریف می‌کند، به عدم ورود کسب‌و‌کارها به پلتفرم‌های داخلی، اشاره کرد و گفت: «تجربه سال‌های گذشته در کشور نشان داده بازار به‌صورت دستوری شکل نمی‌گیرد. با قطع اینترنت اعتماد مشتری از بین می‌رود و دیگر حتی حفظ آن دشوار است، چه برسد به تشویق او به حضور در پلتفرم‌های داخلی.»

به گفته او هوشمندسازی در کشور نوپاست و شرکت‌ها و استارتاپ‌های فعال در این حوزه بسیار تلاش کرده‌اند تا مشتریان و کسب‌وکارهای دیگر را ترغیب کنند تا از خدمات این فناوری استفاده کنند.

بابازاده در واکنش به اظهارات سخنگوی دولت که گفته بود اینترنت قطع نشده و تنها دو پلتفرم اینستاگرام و واتس‌اپ فیلتر شده، گفت: «علاوه بر این دو پلتفرم، تعداد دیگری نیز قبلاً فیلتر شده‌اند، آنها به حساب نمی‌آیند؟ تاریخ دوستان بازه‌اش چند وقته هست؟ به ما بگویند تا کسب‌وکارها بتوانند برای سونامی‌های بعدی کسب‌وکار آماده باشند.»

لجبازی و انحصار در راستای حذف یک پلتفرم

او در ادامه توضیحات خود با اشاره‌ای به جریان انحصار، گفت: «متأسفانه به علت لجبازی برای حذف‌شدن یک اپلیکیشن از فروشگاه اندروید، کل پلتفرم گوگل را فیلتر کردند، سایت‌هایی که برنامه‌نویسان از طریق آنها ابزارهای خودشان را آپدیت می‌کردند، فیلتر شدند. باید توجه کرد که جایگزین‌کردن پلتفرم‌ها به این سادگی‌ها نیست و پلتفرم‌های ایرانی در حد و اندازه خیلی از پلتفرم‌های خارجی نیستند. پلتفرم‌هایی مثل آمازون و مایکروسافت آژور از مشهورترین پلتفرم‌های اینترنت اشیا هستند که ما نمونه‌هایی به اندازه یک صدمش را هم در کشور نداریم. متأسفانه همه دنیا به‌جز ایران از پلتفرم‌های مطرح استفاده می‌کنند.»

به گفته بابازاده قطعی اینترنت تیر آخر را بر پیکر نیمه‌جان صنعت نوپا اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در کشور زده است. از سال ۹۶ تاکنون در حوزه اینترنت اشیا قوانین بسیار بد و غیر‌کارشناسی در جهت تخریب صنعت هوشمندسازی تصویب شد و کماکان هم این تصویب‌ها ادامه دارد.

او با اشاره به تلاش‌های نصر تهران در روزهای گذشته برای تغییر شرایط گفت: «سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در روزهای گذشته بارها با نهادهای مختلف جلسه گذاشت. سعی کردیم متذکر شویم پلتفرم داخلی پایداری و دیگر نیازهای پایه را ندارند. متأسفانه طی این اتفاقات فقط انحصار برای برخی مجموعه‌های خاص ایجاد شده و می‌شود و آنها هم هیچ کار اصولی انجام نداده و نخواهند داد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی