ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آرتمیس 1
علمی

فضاپیمای مأموریت آرتمیس 1 ناسا اولین ویدیو خود از زمین را به اشتراک گذاشت [تماشا کنید]

ویدیو از فاصله‌ 93 هزار کیلومتری گرفته شده و فضاپیما با سرعت 8700 کیلومتر بر ساعت در حال حرکت بوده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۶ آبان ۱۴۰۱ | ۱۱:۰۰

ناسا روز گذشته سرانجام پس از چندین ماه انتظار، بالاخره مأموریت آرتمیس 1 را با قدرتمندترین راکت تاریخ روانه ماه کرد. اکنون فضاپیمای بدون خدمه این راکت، یعنی Orion اولین تصاویر خود از زمین را در حالی که به‌عنوان بخشی از مأموریت تاریخی آرتمیس 1 به سمت ماه می‌رود.

اوریون روز گذشته با موشک سامانه پرتاب فضایی (Space Launch System) یا SLS پرتاب شد. پس از پرتاب، این فضاپیما به‌عنوان بخشی از یک مأموریت 25 روزه، مانورهای مختلفی را انجام داد که شامل بالا‌بردن مدار خود و جهت‌دهی به مسیر ماه می‌شود و در آن‌ها تعداد بی‌شماری از سیستم‌های مختلف Orion قبل از بازگشت به زمین آزمایش می‌شود. اکنون نیز اولین ویدیو گرفته‌شده توسط دوربین‌های آن منتشر شده است.

سرعت و فاصله فضاپیمای مأموریت آرتمیس 1 هنگام ضبط ویدیو

این ویدیو که در آن زمین به‌صورت یک توپ کوچک دیده می‌شود، زمانی گرفته شده که اوریون با سرعت 8700 کیلومتر بر ساعت به سمت ماه حرکت می‌کرد. همچنین در این نقطه، این فضاپیما تقریباً بیشتر از 93 هزار کیلومتر از زمین فاصله دارد و یک پنجم از سفر تقریباً 418 کیلومتری خود به سمت ماه را در نزدیک به ده ساعت پس از پرتاب طی کرده است.

ناسا اولین تصاویر این فضاپیما را به‌عنوان بخشی از پخش زنده خود به اشتراک گذاشت که فیلم‌های دوربین خارجی و داخلی آن را نشان می‌دهد. دوربین‌های بیرون روی صفحات خورشیدی قرار دارند و دوربین‌های داخلی پشت صندلی‌های فضانوردان نصب شده است. همان‌طور که احتمالاً بدانید، این سفینه فضایی برای انتقال فضانوردان به ماه با آرتمیس 1 طراحی شده و نهایتاً در سومین مرحله از ماجراجویی خود، در مأموریت خدمه‌ای آرتمیس 3 فضانوردان را به ماه خواهد برد.

ویدیو ناسا نمایی نادر از زمین را از طریق صفحات خورشیدی Orion نشان می‌دهد. در حالی که اولین ویدیو آن از دوربینی گرفته شده که نور خورشید را منعکس می‌کند، آژانس فضایی به‌زودی به دوربین دیگری روی می‌آورد که منظره‌های واضح‌تر و قابل توجه‌تری را به نمایش می‌گذارد. Orion دارای چهار دوربین در بیرون، همراه با یک موتور اصلی و چهار جفت موتور ثانویه است.

اوریون برای بازگشت به زمین در تاریخ 11 دسامبر (20 آذرماه) برنامه‌ریزی شده است. ناسا قابلیت‌ها و ایمنی موشک SLS و فضاپیمای Orion را در این مأموریت آزمایش می‌کند تا نشان دهد که هر‌دو برای حمل فضانوردان برای آرتمیس II ایمن هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی