ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مریخ
علمی

ناسا با انتشار یک ویدیو، نحوه بازگرداندن نمونه‌های مریخ به زمین را نمایش داد [تماشا کنید]

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، در سال 2028 این مأموریت انجام خواهد شد که اطلاعات ارزشمندی از آن به دست خواهد آمد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۸ آبان ۱۴۰۱ | ۱۰:۴۲

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا کارهای شگفت‌انگیزی در مریخ انجام داده است. علاوه بر کشف نشانه‌های احتمالی حیات در مریخ، نمونه‌های متعددی را از سطح سیاره سرخ جمع‌آوری کرده که اخترشناسان زمین برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ این سیاره می‌توانند آن‌ها را مطالعه کنند. حالا ناسا ویدیوی جدیدی را به اشتراک گذاشته که نحوه انجام مأموریت بازگشت نمونه‌های مریخ به زمین را نشان می‌دهد.

براساس این ویدیو، ناسا برای بازگشت نمونه‌ها به زمین به فضاپیمایی که در گذشته نیز به آن اشاره کرده است، تکیه خواهد کرد. فضاپیمای اشاره‌شده به سیاره سرخ سفر می‌کند و سپس برای ملاقات با استقامت، راهی سطح آن می‌شود تا بازگشت نمونه‌های مریخ به زمین رسماً آغاز شود.

بازگشت نمونه‌های مریخ به زمین

پس از آن، نمونه‌ها در فضاپیما بارگیری شده و سپس به مدار پرتاب می‌شوند و در‌نهایت با کمک یک فضاپیمای بزرگ به سمت زمین حرکت خواهند کرد. بازگشت موفقیت‌آمیز نمونه‌های مریخ به زمین، برای ادامه کاوش و کالبدشکافی اطلاعات و اکتشافاتی که در سیاره سرخ انجام شده است، یک امر حیاتی محسوب می‌شود.

با توجه به اینکه ناسا امیدوار است روزی یک مأموریت سرنشین‌دار به مریخ انجام دهد، اطلاعات به‌ دست آمده در این مأموریت می‌تواند در زمینه‌هایی مانند ایجاد اکسیژن در مریخ یا حتی رشد غذا در این سیاره کمک کند. البته انجام تمام این کارها، فرایند بسیار طولانی خواهد بود.

این مأموریت هنوز در مرحله طراحی قرار دارد و ناسا در حال همکاری با آژانس فضایی اروپا در مورد اجزای مورد نیاز برای کارکرد آن است.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، فضاپیمای این مأموریت که Sample Retrieval Lander نام گرفته است، در سال 2028 کار خود را آغاز خواهد کرد و این مأموریت به‌طور جدی آغاز می‌شود. با این وجود، نمونه‌ها می‌توانند تا اواسط دهه 2030 در آزمایشگاه ناسا حضور داشته باشند و شاید پس از آن، اخبار هیجان‌انگیزی درباره وجود حیات در دنیایی فراتر از زمین به اطلاع ما زمینی‌ها رسانده شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Rezahan
    Rezahan | ۲۹ آبان ۱۴۰۱

    مدیریت درست، برنامه ریزی ، هدف و آینده نگری نتیجه اش میشه فیلمی که دیدیم

مطالب پیشنهادی