ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

وزیر ارتباطات
فناوری ایران

وزیر ارتباطات: ماهواره ناهید تا آخر سال پرتاپ خواهد شد

زارع‌پور با تاکید بر اینکه تصاویر ماهواره خیام در حال دریافت از پرتاب ماهواره ناهید تا پایان امسال خبر داد.

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲۹ آبان ۱۴۰۱ | ۱۰:۴۰

«عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آخرین خبرها از ماهواره خیام گفت این ماهواره فعال است و تصاویر آن هم دریافت می‌شود. به گفته زارع‌پور تا پایان سال ماهواره ناهید نیز با کمک روسیه پرتاب خواهد شد.

به گزارش دیجیاتو و به نقل از خبرگزاری تسنیم، وزیر ارتباطات با توضیح درباره آخرین وضعیت ماهواره خیام گفت: «این ماهواره فعال است و تصاویر آن هم دریافت می‌شود و با دستگاه‌هایی که به تصاویر آن نیاز دارند در تعامل هستیم.»

زارع‌پور همچنین درباره ماهواره ناهید و زمان پرتاب آن گفت: «این ماهواره هم به‌زودی پرتاب می‌شود و در تلاش هستیم پرتاب آن امسال انجام بگیرد.» آخرین‌بار در شهریور‌ماه ۹۸ بود که وزیر ارتباطات سابق کشورمان درباره ماهواره مخابراتی ناهید ۱ اطلاعاتی منتشر کرده بود و تأکید کرده بود که این ماهواره آماده پرتاب شده است.

عیسی زارع‌پور همچنین در ادامه توضیحات خود درباره ماهواره خیام گفت: «در مرکز دریافت تصاویر این ماهواره را در مهرماه افتتاح کردیم که اولین، بزرگ‌ترین و مجهزترین مرکز مدیریت و دریافت تصاویر ماهواره‌ای کشور در سازمان فضایی است.»

او همچنین درباره همکاری‌های فضایی با روسیه گفت: «تعاملات ما با روسیه در حوزه فضایی ادامه دارد و کارهای مشترکی تعریف کرده‌ایم؛ ماهواره خیام 2، 3 و 4 را با کمک همدیگر می‌سازیم و برنامه‌ی بلندمدت 4ساله با این کشور داریم.»

در پی پرتاب ماهواره خیام، چندی پیش نیز رئیس سازمان فضایی با بیان اینکه ماهواره خیام یک ماهواره سنجنده است، تأکید کرد که این ماهواره نظامی نیست. حسن سالاریه همچنین درباره دریافت تصاویر ماهواره‌ای خیام نیز اعلام کرده بود: «تصاویر این ماهواره نیاز به کالیبره شدن دارد و از آن استفاده خواهیم کرد. او در یک نشست خبری با اصحاب رسانه‌ و گفتگوهای دیگر نیز اعلام کرده بود این ماهواره کارکرد غیرنظامی دارد.»

از سویی دیگر او همچنین اعلام کرده بود که این سازمان کار خود را از دریافت تصاویر با وضوح چند ده متر شروع کرده و حالا این فاصله به 5 متر رسیده است. او تأکید داشت از آنجایی که امکان سنجش یک متر در سازمان فضایی ایران وجود نداشت، ماهواره خیام با همکاری شرکت‌های خارجی به مدار وارد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • Sarah
  Sarah | ۲۹ آبان ۱۴۰۱

  جرثومۀ سیاه قطع ارتباطاط، ماهواره فرستادن چه افتخاری داره وقتی «کرامت انسانی» هشتاد میلیون نفر رو با رفتارهات به حقارت میکشی؟

  • mahzrb
   mahzrb | ۲۹ آبان ۱۴۰۱

   منظور شما از کرامت انسانی یه وقت صفحه اول ( ویترین ) اینستاگرام که نیست که اگر هست همان به که نباشد

مطالب پیشنهادی