ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

انسان ماه
علمی

ناسا: انسان‌ها می‌توانند در سال 2030 روی ماه زندگی و حتی کار کنند

یکی از مقامات ناسا مدعی شده که انسان‌ها می‌توانند تا پایان دهه جاری میلادی روی ماه زندگی کنند و مقصد بعدی بشر، مریخ است.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱ آذر ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۰

ناسا با مأموریت آرتمیس می‌خواهد انسان‌ها را دوباره به ماه ببرد و چند روز پیش هم برای اولین‌بار، کپسول اوریون با قدرتمندترین راکت تاریخ، SLS با موفقیت پرتاب شد. حالا یکی از مقامات ناسا در مصاحبه‌ای مدعی شده است که انسان‌ها می‌توانند تا پایان دهه جاری یعنی سال 2030، نه تنها روی ماه زندگی کنند، بلکه روی قمر زمین به کار هم مشغول شوند.

«هوارد هو»، رئیس برنامه فضاپیمای ماه اوریون ایالات متحده در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته است که فضانوردان می‌توانند تا اواخر دهه جاری میلادی، برای مدت طولانی روی این جرم آسمانی بمانند:

«مطمئناً در این دهه، بسته به مدت زمانی که روی سطح می‌مانیم، می‌توانیم برای مدت زمان بیشتری روی ماه زندگی کنیم. روی ماه زیستگاه‌هایی وجود خواهد داشت و کاوشگرها روی سطح حرکت می‌کنند. ما مردم را به سطح ماه می‌فرستیم و آن‌ها می‌توانند روی سطح زندگی کنند و کارهای علمی انجام دهند.»

پرتاب موفق اولین مرحله از مأموریت آرتمیس

چند روز پیش اولین مرحله از مأموریت آرتمیس پس از چندین بار تأخیر، بالاخره با موفقیت پرتاب شد. این مأموریت اگرچه حامل فضاپیمای اوریون بدون سرنشین بود، اما همان‌طور که هو می‌گوید، قدمی مهم برای برگشت به ماه محسوب می‌شود:

«این اولین قدمی است که ما برای اکتشافات فضایی بلندمدت برای نه تنها آمریکا، بلکه کل جهان برداشتیم. من فکر می‌کنم این یک روز تاریخی برای ناسا بود، اما همچنان یک روز تاریخی برای افرادی محسوب می‌شود که به سفرهای فضایی و کاوش در فضا علاقه دارند.

ما به ماه برمی‌گردیم. ما به سمت یک برنامه پایدار حرکت می‌کنیم که آن وسیله نقلیه‌ای است که می‌تواند افراد را حمل کند و ما را دوباره به ماه برگرداند.»

انسان ماه

اگر مأموریت آرتمیس 1 با موفقیت انجام شود، باید منتظر آرتمیس 2 و 3 باشیم که این‌بار حامل فضانورد خواهند بود. انتظار می‌رود مأموریت آرتمیس 3 در سال 2026 پرتاب شود و انسان پس از بیش از 50 سال و مأموریت آپولو 17 در سال 1972، دوباره پا روی ماه بگذارد.

مأموریت آرتمیس علاوه بر رساندن انسان به ماه، مسئولیت توسعه و ساخت دروازه ماه را هم برعهده دارد که یک ایستگاه فضایی روی ماه برای زندگی فضانوردان در آینده محسوب می‌شود. در ادامه هم انسان می‌خواهد روی مریخ قدم بگذارد؛ رؤیایی جذاب که بسیاری از افراد از جمله ایلان ماسک می‌خواهند آن را محقق کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۳ دی ۱۴۰۱

    استنلی کوبریک: من فرود روی ماه را جعل کردم

مطالب پیشنهادی