ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کپسول اوریون ناسا
علمی

ناسا با موفقیت کپسول اوریون را در مدار مخالف‌گرد دوردست ماه قرار داد

ناسا می‌گوید کپسول اوریون از مأموریت آرتمیس 1 در مدار مخالف‌گرد دوردست ماه قرار گرفته تا آزمایش‌های اصلی خود را شروع کند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۵ آذر ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

کپسول بدون سرنشین اوریون به مقصد نهایی خود در مدار مخالف‌گرد دوردست ماه رسید. این مدار در نقطه‌ای فراتر از لاگرانژ 2 قرار گرفت که در آن نیروهای گرانشی زمین و ماه یکدیگر را خنثی می‌کنند. این فضاپیما در مأموریت آرتمیس 1 با قصد بررسی این مدار ارسال شد.

فضاپیمای اوریون در فاصله 54 هزار کیلومتری با سطح ماه قرار گرفته است و به همین خاطر حدود یک هفته طول می‌کشد تا فقط نیمی از این مدار را طی کند. سپس مسیر این فضاپیما اصلاح می‌شود تا اوریون با کمک گرانش ماه به سمت زمین برگردد و در‌نهایت در اقیانوس آرام فرود آید.

دلیل وجود واژه «دوردست» همین فاصله زیاد مدار با سطح ماه است و واژه «مخالف‌گرد» هم به جهت حرکت فضاپیمای اوریون اشاره می‌کند که مخالف با جهت حرکت ماه به دور زمین حرکت می‌کند. این فضاپیما امروز قرار است با رسیدن به فاصله 480,494 کیلومتری نسبت به زمین به دورترین نقطه‌ای برسد که فضاپیماهای قادر به حمل انسان تاکنون به آن رسیده‌اند. البته مأموریت فعلی سرنشین ندارد.

کپسول اوریون به‌زودی به سمت زمین برمی‌گردد

امروز یازدهمین روز از مأموریت آرتمیس 1 است که در مجموع 25.5 روز طول خواهد کشید. کپسول اوریون با کمک سیستم پرتاب فضایی (SLS) از زمین جدا شد و به سمت ماه حرکت کرد. این کپسول هنوز باید مرحله سخت بازگشت به اتمسفر زمین را پشت سر بگذارد، جایی که دما از مرز 2760 درجه سلسیوس فراتر خواهد رفت.

آرتمیس 1 اولین بخش از مأموریت‌های چندگانه آرتمیس است که می‌خواهد شرایط بازگشت انسان به ماه را فراهم کند. هدف از این مأموریت آزمایش سیستم‌های مختلف این کپسول و بررسی شرایط مدار ماه است که احتمالاً میزبان ایستگاه فضایی سازمان فضایی آمریکا خواهد بود. ناسا می‌خواهد در سال 2024 همین مأموریت را با سرنشین تکرار کند و بعد به سراغ فرود‌آوردن انسان‌ها بر سطح قمر زمین برود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی