ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

جعل اینماد موجب فیلتر و مسدود‌شدن حساب بانکی یک فروشگاه آنلاین شد

هرگونه استفاده غیرمجاز یا تغییر در لوگو اینماد طبق قانون جرم محسوب شده و مشمول مجازات حبس است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۲ آذر ۱۴۰۱ | ۱۱:۵۰

اینماد نشانی است که از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک به کسب‌وکارهای آنلاین اعطا می‌شود، اما به‌نظر می‌رسد برخی کسب‌وکارهای متخلف اقدام به جعل این لوگو کرده‌اند. مرکز تتا در همین راستا ضمن هشدار به آن دسته از کسب‌وکارهایی که اینماد را جعل می‌کنند، از مردم خواست تا با کلیک روی لوگوی اینماد از صحت آن اطمینان حاصل کنند.

روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز تتا) گزارش داد اخیراً یک کسب‌وکار غیرمجاز که امکان دریافت اینماد را نداشته، در اقدامی مجرمانه لوگوی اینماد و حتی شناسنامه کسب‌وکار ذیل دامنه‌ای شبیه به زیردامنه سایت اینماد را جعل و از این طریق شروع به کلاهبرداری از مردم کرده بود. این کسب‌وکار به‌سرعت شناسایی و با هماهنگی دادستانی کل کشور سایت علاوه بر فیلتر آن، حساب بانکی مالک آن نیز مسدود شد.

اینماد، نشانی است که طبق قانون تجارت الکترونیکی برای حمایت از مصرف‌کنندگان در فضای تجارت الکترونیکی منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت به کسب‌وکارهای مجازی اعطا می‌شود.

اینماد جعلی

فرایند اعطای آن شامل شش مرحله احراز هویت، احراز دامنه (بستر عرضه کالا/خدمت)، احراز اطلاعات تماس، احراز صلاحیت (برای فعالیت‌های نیازمند صلاحیت خاص مثل حوزه سلامت)، تأیید تعهدنامه و پرداخت تعرفه است.

لازم به ذکر است اینماد یک علامت دولتی است و هرگونه استفاده غیرمجاز یا تغییر و دستکاری آن به هر شکل، طبق ماده 525 کتاب پنجم (تعزیرات) قانون مجازات اسلامی جرم محسوب شده و مشمول مجازات حبس خواهد بود.

چگونه از صحت اینماد اعتماد حاصل کنیم؟

با توجه به جایگاه و پایگاه اجتماعی اینماد، برخی کسب‌وکارهای متخلف اقدام به جعل لوگوی اینماد یا تغییر در ستاره‌های آن برای قانونی جلوه‌دادن فعالیت خود و جلب اعتماد مردم و فریب آن‌ها می‌کنند. از همین رو مرکز تتا از مردم خواست برای احراز صحت لوگوی اینماد، حتماً روی آن کلیک کرده و اطلاعات و لوگوی مندرج در شناسنامه اینماد ذیل دامنه enamad.ir را مدنظر قرار دهند.

مرکز توسعه تجارت الکترونیک همچنین اعلام کرد نظارت مستمر بر کسب‌وکارها در قالب نظارت پس از اعطا، نظارت دوره‌ای، نظارت موردی، نظارت مردمی، نظارت دستگاه‌های تخصصی و نظارت سیستمی (پایشگر هوشمند) دائماً در حال انجام می‌باشد که در مورد آخر، سناریوی شناسایی جعل لوگوی اینماد یا تغییر و دستکاری در آن با استفاده از فناوری پردازش تصویر در بستر سایت‌ها دائماً در حال اجرا است.

مردم در صورت مشاهده موارد جعل لوگو یا شناسنامه اینماد می‌توانند مراتب را از طریق بخش گزارش تخلف در شناسنامه اینماد هر یک از کسب‌وکارهای دارای اینماد یا ارسال ایمیل به نشانی info@enamad.ir اطلاع‌رسانی کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی