ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فضا
علمی

ایده جدید دانشمندان: تبدیل سیارک‌ها به شهرهای فضایی آکاردئونی‌شکل در حال گردش

گروهی از دانشمندان دانشگاه روچستر نیویورک ایده خلاقانه‌ای برای تبدیل سیارک‌ها به شهرهای فضایی آکاردئونی در‌حال گردش دنبال می‌کنند.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۲۴ آذر ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

گروهی از دانشمندان دانشگاه روچستر نیویورک ایده خلاقانه‌ای را برای تبدیل سیارک‌ها به شهرهای فضایی آکاردئونی‌‌مانند و در‌حال گردش با گرانش مصنوعی دنبال می‌کنند که بی‌شباهت به داستان‌های علمی تخیلی نیست.

در ایده مطرح‌شده توسط این دانشمندان، در آینده‌ای نه‌چندان دور، فضای سیارک‌ها می‌تواند به شهرهایی برای سکونت تبدیل شود. سیارک‌ها با گرانش مصنوعی می‌چرخند و ساکنان آن‌ها می‌توانند چشم‌اندازهای بی‌نظیر ماه و مریخ را مشاهده کنند.

شهرهای فضایی با طراحی شبیه آکاردئون

در این طرح جدید، انبوهی از قلوه‌سنگ‌ها و صخره‌ها از جمله سیارک معروف «بن‌نو» می‌توانند به محلی برای سکونت آیندگان تبدیل شوند. دانشمندان دانشگاه روچستر نیویورک اوایل سال جاری میلادی این ایده را در قالب یک مطالعه دنبال کرده و نتایج آن تحت عنوان «تئوری وحشیانه» در Frontiers in Astronomy and Space Sciences منتشر شده است.

«آدام فرانک» یکی از نویسندگان مقاله، استاد فیزیک و نجوم و همچنین محقق دانشگاه روچستر می‌گوید: «مقاله ما لبه علمی و علمی-تخیلی را به تصویر می‌کشد.»

سیارک بن‌نو نمونه خوبی از یک توده قلوه‌سنگ است که از قطعات سنگ مناسب برای اسکان تشکیل شده. ناسا در مأموریت Osiris-Rex این سیارک را مورد مطالعه قرار داد.

ایده اصلی شهر سیارکی برگرفته از «استوانه اونیل» که نوعی سکونتگاه فضایی معلق برای اسکان انسان در فضا است، بنا نهاده شده. استوانه اونیل که نوعی ابرسازه است، امکاناتی همچون گرانش مصنوعی، سیستم کنترل آب‌و‌هوا و برخی امکانات دیگر را برای انسان‌ها فراهم می‌کند. این ایده توسط فیزیکدانی به نام «جرارد اونیل» در دهه ۱۹۷۰ مطرح شد. حالا دانشمندان در مطالعه جدیدی، این ایده را پرورانده و خلاقیت‌های دیگری به آن اضافه کرده‌‌اند.

تیم تحقیقاتی روچستر پیشنهاد می‌دهند که انبوهی از سنگ‌های یک سیارک می‌تواند به استوانه‌ای برای زندگی تبدیل شود که اطراف آن با شبکه‌ای نازک و مستحکم از نانوالیاف‌های کربنی احاطه شده باشد. این طرح شبیه آکاردئون خواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Artemis 1964
    Artemis 1964 | ۲۵ آذر ۱۴۰۱

    من و خواهر زاده ام بن علاقه زیادی به سیارات و کهکشان ها از جمله ماه و مارس داریم و اگه این طراحی عملی بشه واقعا فوق العاده است.❤با سپاس دوستدار کهکشان

مطالب پیشنهادی