ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

توییتر
تکنولوژی

کارمند سابق توییتر به اتهام جاسوسی برای عربستان به سه سال و نیم زندان محکوم شد

یکی از کارمندان سابق توییتر با نام «احمد ابوآمو» به دلیل جاسوسی برای کشور عربستان سعودی به سه سال و نیم زندان محکوم شده است. ابوآمو بین سال‌های 2013 تا 2015 در توییتر مشغول به ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۴ آذر ۱۴۰۱ | ۱۶:۰۰

یکی از کارمندان سابق توییتر با نام «احمد ابوآمو» به‌دلیل جاسوسی برای کشور عربستان سعودی به سه سال و نیم زندان محکوم شده است. ابوآمو بین سال‌های 2013 تا 2015 در توییتر مشغول به کار بوده است و در این مدت از سمت خود به‌عنوان مدیر مشارکت رسانه‌ای خاورمیانه و شمال آفریقا شرکت، برای دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران منتقد دولت عربستان و ارسال آن‌ها به مقامات سعودی استفاده کرده است.

رویترز در گزارش خود توضیح می‌دهد که ابوآمو یک ساعت 42 هزار دلاری از یک مقام سعودی به‌عنوان هدیه و همچنین دو حواله 100 هزار دلاری دریافت کرده است. در مقابل، او اطلاعات دو کاربر توییتر، از جمله شماره تلفن و تاریخ تولد آن‌ها را فاش کرده است.

همچنین براساس شهادت یک مأمور FBI، ابوآمو پس از ترک شرکت در سال 2015 نیز به تلاش‌های خود برای نفوذ در توییتر برای تأیید حساب‌های سعودی یا حذف پست‌های برجسته‌شده توسط دولت سعودی ادامه داده است.

کارمند سابق توییتر در آگوست امسال به اتهاماتی از جمله اقدام به‌عنوان مأمور یک دولت خارجی و همچنین کلاهبرداری، پولشویی و جعل سوابق محکوم شده بود. او اولین‌بار در سال 2019 همراه با یکی دیگر از کارمندان توییتر به دسترسی به هزاران حساب توییتر برای دولت عربستان متهم شده بود. کارمند دوم که «علی الزباره» نام دارد، قبل از محکوم‌شدن، آمریکا را ترک کرد.

مجازات سنگین عربستان برای کاربران منتقد در توییتر

عربستان سعودی برای انتشار محتوای ضد دولتی در شبکه‌های اجتماعی، مجازات‌های سختی تعیین کرده است. یک شهروند سعودی در اوایل سال جاری میلادی به دلیل توییت اعتراض‌آمیز خود نسبت به دولت این کشور به 34 سال زندان و فرد دیگری به 16 سال زندان محکوم شده بود.

براساس شهادت «پایتر زاتکو»، رئیس سابق امنیت توییتر، عربستان سعودی احتمالاً تنها دولت خارجی نیست که برای نفوذ به این شرکت تلاش کرده است. او اوایل سال جاری میلادی همچنین مدعی شده بود که دولت‌های هند و چین نیز نمایندگان خود در این شرکت را دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی