ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

واردات خودروهای چینی و هندی
خودرو

نماینده مجلس: محدودیت‌ها منجر به واردات خودروهای چینی و هندی می‌شود

واردات خودروهای چینی و هندی نمی‌توانند تأثیر چندانی در بهبود و ارتقای خودروسازی داخلی داشته باشند.

سپهر زنگنه
نوشته شده توسط سپهر زنگنه | ۲۷ آذر ۱۴۰۱ | ۰۹:۰۰

طبق اظهارات اخیر نایب‌رئیس کمیسیون همراه مجلس شورای اسلامی، شرایط سیاسی و محدودیت‌های قید‌شده در آیین‌نامه، ناگزیر زمینه‌ساز واردات خودروهای چینی و هندی شده است؛ هرچند که این محصولات نمی‌توانند تأثیر چندانی در بهبود و ارتقای خودروسازی داخلی داشته باشند.

به گفته این نماینده: «بخشی از مشکلات ایجادشده در بازار خودرو به شرایط اقتصادی مربوط می‌شود، ولی مدیریت بازار نیز با ضعف‌های متعددی همراه بوده و همین امر باعث ایجاد تشویش و تلاطم در بازار خودرو شده است. در صورت تداوم شرایط فعلی و عدم چاره‌جویی برای مسائلی که باعث آشفتگی بازار شده‌اند، نمی‌توان امیدی به بهبود وضعیت داشت.»

واردات خودرو قرار بود به‌عنوان یک عامل پشتیبان و تقویت‌کننده، موجب بهبود وضعیت بازار شود. لیکن به‌نظر می‌رسد بندهای آیین‌نامه به‌نحوی زمینه انحصاری‌شدن واردات را فراهم آورده است. در‌حال‌حاضر به‌جای واردکنندگان و تجار واقعی، خودروسازانی که موظف به ارتقای کیفیت و عرضه محصولات داخلی هستند، با کسب مجوز واردات پا به میدان گذاشته‌اند. ناگفته نماند که یکی از اهداف اصلی واردات، ایجاد فرصت برای خودروسازان جهت افزایش تیراژ محصولات و کمک به تنظیم بازار خودرو بوده و حالا ورود شرکت‌های تولیدکننده به حوزه واردات، ابهامات و تناقض‌های متعددی را ایجاد کرده است.

از طرف دیگر، وضعیت دیپلماسی کشور و بندهای سخت‌گیرانه و در‌عین‌حال مبهم آیین‌نامه، زمینه واردات خودروهای چینی و هندی را فراهم آورده که در‌حالت‌کلی، هیچ سود و منفعتی را عاید صنعت خودروسازی کشور نمی‌کند. محصولات چینی و هندی اگرچه ارزان‌قیمت و شاید خوش‌ظاهر باشند، اما از لحاظ کیفیت و تکنیک دست‌کمی از خودروهای ایرانی ندارند و بعید است بتوانند تکنولوژی‌های جدیدی را به صنعت خودروسازی داخلی اضافه کنند. بهتر است وزارت صمت به‌زودی چاره‌ای برای این مسئله پیدا کند؛ در‌غیر‌این‌صورت واردات خودرو نه به نفع مردم و صنعت، بلکه تنها به نفع دولت تمام خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی