ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اینسایت ناسا
علمی

کاوشگر اینسایت ناسا احتمالاً آخرین عکس خود از مریخ را منتشر کرده است

خاک، سنگ و افقی مه‌آلود احتمالاً آخرین تصویری است که کاوشگر اینسایت (InSight) ناسا از مریخ تهیه و برای ما ارسال کرده است. این ربات در طول دوره فعالیت‌های خود اطلاعات زیادی را درباره زلزله‌ها ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۹ آذر ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

خاک، سنگ و افقی مه‌آلود احتمالاً آخرین تصویری است که کاوشگر اینسایت (InSight) ناسا از مریخ تهیه و برای ما ارسال کرده است. این ربات در طول دوره فعالیت‌های خود اطلاعات زیادی را درباره زلزله‌ها و بخش‌های زیرین این سیاره به‌دست آورد، اما عمر آن دیگر به سر رسیده است.

تیم اینسایت به‌تازگی توییتی را از دیدگاه فرودگر ناسا منتشر کرده است که در کنار این عکس می‌گوید: «توانم بسیار کم شده، پس این ممکن است آخرین تصویری باشد که می‌فرستم. ولی نگرانم نباشید؛ دوران من در این‌جا پرفایده و آرام بود. اگر بتوانم به حرف‌زدن با تیم مأموریتم ادامه بدهم، این کار را خواهم کرد، اما به‌زودی خاموش می‌شوم. سپاسگزارم که همراهم ماندید.»

کار اینسایت ناسا در مریخ به پایان رسیده است

این تصویر ظاهراً در تاریخ 11 دسامبر (20 آذر) تهیه شده و جدیدترین تصویری است که در وب‌سایت تصاویر خام اینسایت دیده می‌شود. ناسا اولویت استفاده از انرژی باقی‌مانده در این ربات را به تجهیزات ردیاب زلزله‌ها داده بود؛ بنابراین بخش عمده تجهیزات اینسایت چند وقتی است که غیرفعال شده‌اند.

این تصویر هم که یکی از معدود تصاویر ماه‌های اخیر از این کاوشگر بوده است، زاویه دید مقابل اینسایت را در یکی از بعدازظهرهای مریخ نشان می‌دهد. لرزه‌نگار ناسا زیر یک پوشش گنبدی‌شکل با کمی فاصله قابل مشاهده است. به‌علاوه، اعوجاج ناشی از لنز فوق‌عریض دوربین باعث خمیدگی افق تصویر شده است. همین شکستگی در دریافت نور باعث شده، آفتاب در سمت راست عکس به رنگ آبی دیده شود.

اینسایت در سال 2018 در مریخ فرود آمد و بیشتر از آنچه ناسا انتظار داشت، دوام آورد. اگرچه این توییت به‌نوعی پایان کار این کاوشگر را اعلام کرده است، اما ناسا مجدداً هنگامی که دیگر قادر به برقراری ارتباط با اینسایت نباشد، پایان رسمی این مأموریت را به اطلاع خواهد رساند.

افزون بر تصویر چشم‌انداز اینسایت، این کاوشگر پیش‌تر آخرین سلفی خود را هم تهیه و به زمین ارسال کرده بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی