ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بزرگ‌ترین موتور هواپیمای دنیا
علمی

اولین نمونه از بزرگ‌ترین موتور هواپیمای جهان ساخته شد؛ آغاز آزمایش‌ها در آینده نزدیک

موتور UltraFan رولزرویس اگرچه تنها 5 درصد قطر بیشتری نسبت به بزرگ‌ترین موتور هواپیمای کنونی دارد، اما مصرف سوختش بهینه‌تر و صدایش کمتر است.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۲ دی ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

رولزرویس تولید اولین نمونه از بزرگ‌ترین هواپیمای جهان را به پایان رساند. این موتور غول‌پیکر که UltraFan نام دارد، به‌زودی مورد آزمایش قرار می‌گیرد و انتظار می‌رود منجر به افزایش 25 درصدی بهره‌وری انرژی شود. این موتور در دهه 2030 میلادی به هواپیماها راه پیدا می‌کند و به پرواز درمی‌آید.

شرکت‌های هواپیمایی به استفاده از سوخت‌های آلوده‌کننده محیط‌زیست ادامه می‌دهند و در‌حال‌حاضر یک جایگزین پاک مانند برق که بتوان به‌طور عمده از آن استفاده کرد، وجود ندارد. بنابراین شرکت‌ها روی توسعه موتورهایی تمرکز کرده‌اند که مصرف انرژی پایین‌تری دارند، آلودگی کمتری تولید می‌کنند و می‌توانند از سوخت‌های پایدار یا ترکیبی استفاده کنند تا اینکه در آینده کم‌کم به‌سوی موتورهای بدون کربن حرکت کنیم. یکی از این نمونه‌ها، نسل جدید موتور UltraFan رولزرویس است که حالا اولین نمونه‌اش ساخته شده.

موتور هواپیما اولترافن رولزرویس

بزرگ‌ترین موتور هواپیمای جهان سوخت کمتری مصرف می‌کند

به گفته رولزرویس، این موتور غول‌پیکر از فن با قطر 3.56 متر بهره می‌برد که 5 درصد از بزرگ‌ترین موتور هواپیمای کنونی دنیا، یعنی جنرال الکتریک GE9X بزرگ‌تر است. همین افزایش اندک قطر، محل چرخش فن را به‌طور چشمگیری افزایش می‌دهد.

برای تولید موتور اولترافن از فرایند ساخت سه‌بعدی جدید رولزرویس که با ربات کنترل می‌شود، استفاده شده است. این فرایند می‌تواند اشکال پیچیده موردنیاز برای آیرودینامیک پره‌های موتور را تولید کند. این فرایند همچنین منجر به سبک‌تر‌شدن موتور نسبت به فن‌های کاملاً تیتانیومی کنونی می‌شود.

موتور اولترافن یک گیربکس میان فن و کمپرسورها را در بخش پشتی راه‌اندازی می‌کند، بنابراین فن می‌تواند با سرعت پایین‌ بهینه خود در‌حالی‌که کمپرسورها با سرعت بالای بهینه خود کار می‌کنند، به فعالیت ادامه دهد. در تست‌های قبلی، گیربکس 65 مگاوات یا 87 هزار اسب‌بخار قدرت را مدیریت کرد که یک رکورد در صنعت هوافضا به حساب می‌آید.

بزرگ‌ترین موتور هواپیمای جهان

با وجود قطر بزرگ فن، خود موتور ابعاد تقریباً کامپکتی دارد. مهندسان رولزرویس در طراحی این موتور، از این موضوع اطمینان پیدا کرده‌اند که حجم بالایی از هوا، به اطراف هسته کمپرسور برود و مستقیماً از پشت موتور خارج شود، نه اینکه از طریق هسته موتور برای حرکت کمپرسورها استفاده شود. این ویژگی «نسبت کنار گذر» بالایی ایجاد می‌کند که منجر به کاهش 35 درصدی صدا می‌شود و راندمان سوخت بالایی را برای موتور به‌همراه دارد.

به گفته رولزرویس، بزرگ‌ترین موتور هواپیمای جهان نسبت به نسل اول موتورهای Trent نزدیک به یک‌چهارم سوخت کمتری مصرف می‌کند که منجر به کاهش کلی هزینه‌ها و همچنین عملکرد بهترش برای محیط‌زیست می‌شود.

موتور UltraFan رولزرویس

موتور جدید رولزرویس به‌گونه‌ای طراحی شده است تا بتواند به‌طور 100 درصدی با سوخت پایدار هوانوردی کار کند، اما این کمپانی می‌خواهد در آینده از ترکیبی از انرژی الکتریکی و هیدروژن استفاده کند تا مانع تولید کربن توسط این موتور شود.

حالا که اولین نمونه از بزرگ‌ترین موتور هواپیمای جهان ساخته شده است، به بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین مرکز تست جهان در بریتانیا می‌رود؛ Testbed 80 که ارزش 108 میلیون دلاری دارد. این مرکز به‌طور خاص برای برنامه آزمایش موتور UltraFan ساخته شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی