ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

امروز در فضا: آپولو- ۸ در اقیانوس آرام سقوط کرد

در ۲۷ دسامبر و بعد از دو روز بی‌حادثه، سرنشینان فضاپیمای آپولو- ۸ آماده ورود مجدد به جو زمین شدند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۶ دی ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۹

۲۷ دسامبر ۱۹۶۸، فضاپیمای آپولو- ۸ با فرود بر اقیانوس آرام، به اولین مأموریت سرنشین‌دار به ماه پایان داد‌.

پایان مأموریت

فضانوردانِ آپولو، تنها دو ساعت و نیم بعد از ارسال پیام تبریک سال نو برای برنامه تلویزیونی، باید برای بازگشت به خانه آماده می‌شدند. آن‌ها به این منظور باید مانوری را برای قرارگیری در مسیر زمین انجام می‌دادند و این عملیات از زمانی که فضاپیما در پشت ماه قرار داشت، آغاز می‌شد.

در ۲۷ دسامبر و بعد از دو روز بی‌حادثه، سرنشینان آماده ورود مجدد به جو زمین شدند. کامپیوتر ورود مجدد را کنترل می‌کرد و سرنشینان پشت فضاپیما را به‌سمت زمین تنظیم کردند. اگر کامپیوتر از کار می‌افتاد، فرمانده مأموریت، بورمن، هدایت را در اختیار می‌گرفت. اما تا پیش از این هرگز یک فضاپیمای سرنشین‌دار با سرعت بین‌سیاره‌ای وارد جو زمین نشده‌ بود. آیا آپولو- ۸ از پس این شرایط برمی‌آمد؟

با کنترل کامپیوتر و آمادگی بورمن برای به‌دست‌گرفتن کنترل، فضاپیما مانوری را انجام داد تا سرعتش در اتمسفر کم شود. طراحی آیرودینامیک ویژه کپسول موجب شد مقداری از سرعتش کاهش پیدا کند، اما در داخل آن شرایط برای فضانوردان چندان راحت نبود. سه فضانورد در داخل نیرویی معادل با شش برابر جاذبه را تحمل می‌کردند.

همان‌طور که متخصصان مسیریابی محاسبه کرده بودند، فضاپیما به‌سمت زمین وارد جو شد و در اقیانوس آرام آب‌فرود کرد.
آپولو- ۸ با نزدیکی به اقیانوس، شبیه سنگی گداخته‌ شد؛ در ارتفاع ۹٫۱ کیلومتری، چتر نجات، فضاپیما را پایدار کرد و در ارتفاع ۳ کیلومتری تعداد چترها به سه چتر افزایش یافت. موقعیت دقیق آب‌فرود به‌طور رسمی در شمال اقیانوس آرام و جنوب هاوایی اعلام شد.

۴۳ دقیقه بعد، اولین غواص نیروی دریایی ایالات متحده از راه رسید. ۵۵ دقیقه بعد از آن فضانوردان آپولو- ۸ روی عرشه ناو هواپیمابر با جشن و پایکوبی مواجه شدند.
فضاپیمای آپولو- ۸ اکنون در موزه علم‌و‌صنعت شیکاگو قرار دارد.

اهداف و دستاوردهای آپولو- ۸

با وجود اینکه ظاهراً هدف آپولو- ۸ رسیدن به مدار ماه بود، شکست شوروی و فرود روی ماه قبل از روس‌ها بر این امر اولویت داشت. هدف آپولو در درجه اول قطعاً اکتشاف، ماجراجویی یا علم نبود، بلکه در‌واقع پیروزی در جنگ سرد بود.

عکاسی از مناطق استوایی ماه یکی از کارهایی بود که در این مأموریت‌ انجام گرفت. البته بخشی از ماه که به سمت زمین قرار دارد، قبلاً بارها مورد عکاسی قرار گرفته‌ بود. این کار به‌واسطه ارسال ماهواره‌ها و مدارگردهایی به دور مدار ماه انجام شده‌ و نتایج رضایت‌بخشی به‌دست آمده‌ بود.

عکاسی نزدیک از ماه و بررسی آن، مکان بعدی برای فرود مأموریت‌های آینده آپولو را ممکن می‌کرد. این تصاویر و اندازه‌گیری‌ها همچنین می‌توانستند به دانشمندان در طراحی مدار گردش فضاپیما کمک کنند که به‌دلیل میدان گرانشی غیریکنواخت ماه هنوز دچار مشکلاتی بودند.

بخشی تاریک ماه، که از آپولو ۸ دیده می‌شد.

آپولو- ۸ بیست ساعت و به تعداد ۱۰ بار به‌دور ماه گردش کرد. در چهارمین گردش، فضاپیما چرخشی کرد و فضانوردان موفق شدند اولین دید به زمین در‌حال طلوع در افق را داشته باشند.
در طول گردش فضاپیما، فضانوردان از طریق پخش تلویزیونی، برنامه شب کریسمس را اجرا کردند و ده آیه از بخش سفر پیدایش کتاب مقدس را خواندند. این پخش، رکورد پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی تاریخ در آن عصر را به خود اختصاص داد. تخمین زده‌ می‌شود که برنامه کریسمس از فضا را یک میلیارد نفر به‌طور زنده یا با تأخیر تماشا کرده‌ یا از رادیو شنیده‌ باشند.

آپولو- ۸ مسیر را برای آپولو- ۱۱ هموار ساخت تا هدف جان اف. کندی، رئیس‌جمهور وقت آمریکا مبنی بر فرود انسان روی ماه قبل از پایان دهه ۶۰ میلادی، عملی شود

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی