ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گرینلند
علمی

یخچال‌های طبیعی گرینلند 100 برابر سریع‌تر از پیش‌بینی‌ها در‌حال ذوب‌شدن هستند

دانشمندان براساس یک مدل جدید به این نتیجه رسیده‌اند که یخچال‌های گرینلند نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی 100 برابر سریع‌تر در‌حال ذوب‌شدن هستند.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۶ دی ۱۴۰۱ | ۱۷:۰۰

براساس مدل جدیدی که تعامل منحصر‌به‌فرد بین یخ و آب در آبدره‌های جزیره را ردیابی می‌کند، یخچال‌های طبیعی گرینلند، 100 برابر سریع‌تر از چیزی که در گذشته محاسبه شده بود، در‌حال ذوب‌شدن هستند.

در گذشته دانشمندان برای ردیابی سرعت ذوب یخ‌ها از مدل‌های توسعه‌یافته در قطب جنوب استفاده می‌کردند که در آن‌ها زبانه‌های یخبندان بر بالای آب دریا شناور می‌شوند. حالا دانشمندان برای درک دقیق این موضوع، از مدل ریاضی جدیدی استفاده کرده‌اند.

«کرستین شولز»، نویسنده اصلی این مطالعه و محقق مؤسسه مهندسی محاسبات و علوم اودن دانشگاه تگزاس در آستین در بیانیه‌ای گفت:

«برای چندین سال، مردم از مدل نرخ ذوب یخچال‌های شناور قطب جنوبی استفاده و آن را در جبهه‌های یخچال عمودی گرینلند پیاده می‌کردند. اما شواهد بیشتر و بیشتری وجود دارد که نشان می‌دهند رویکرد سنتی نرخ ذوب بسیار پایینی در جبهه‌های یخچال عمودی گرینلند ایجاد می‌کند.»

بررسی سرعت ذوب‌شدن یخچال‌های گرینلند

در تلاش دیگری، محققان به رهبری «ربکا جکسون»، اقیانوس‌شناس فیزیکی دانشگاه راتگرز از قایق‌های رباتیک برای نزدیک‌شدن به صخره‌های یخی خطرناک و اندازه‌گیری آن‌ها استفاده کردند. آن‌ها این کار را در یخچال LeConte آلاسکا و همچنین منطقه Kangerlussuup Sermia گرینلند انجام داده‌اند. اندازه‌گیری‌های جکسون نشان می‌دهد که مدل‌های مبتنی بر قطب جنوب، ذوب یخ‌های قطب شمال را دست‌کم گرفته‌اند. برای مثال، یخچال LeConte به‌اندازه 100 برابر سریع‌تر از پیش‌بینی‌های انجام‌شده توسط مدل‌های قبلی در‌حال ناپدید‌شدن است.

در مأموریت دیگری به رهبری دانشمندان دانشگاه تگزاس در آستین، قرار است زیرساخت‌های رباتیک به‌سمت سه یخچال طبیعی گرینلند غربی فرستاده شوند.

مدل جدید از آخرین داده‌های مأموریت‌های نزدیک به یخبندان همراه با درک واقعی‌تری از نحوه تأثیر جنبه‌های شیب‌دار و صخره‌مانند یخچال‌ها بر ریزش یخ استفاده می‌کند. نتایج آن نیز با یافته‌های جکسون مطابقت دارد و نشان می‌دهد که ذوب یخ‌ها 100 برابر بیشتر از مدل‌های قدیمی پیش‌بینی شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • molavy
    molavy | ۶ دی ۱۴۰۱

    سیصد ساله غرب داره دود و دم تولید میکنه

مطالب پیشنهادی