ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آزمایش آلزایمر
علمی

دانشمندان برای تشخیص تخصصی آلزایمر، آزمایش خون جدیدی توسعه دادند

دانشمندان آزمایش خون جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های اسکن مغزی یا تحمل درد پونکسیون کمری، به تشخیص بیماری آلزایمر بپردازد. اگر این روش تأیید شود، پزشکان می‌توانند سریع‌تر آلزایمر ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۷ دی ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

دانشمندان آزمایش خون جدیدی را توسعه داده‌اند که می‌تواند بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های اسکن مغزی یا تحمل درد پونکسیون کمری، به تشخیص بیماری آلزایمر بپردازد. اگر این روش تأیید شود، پزشکان می‌توانند سریع‌تر آلزایمر را تشخیص دهند و فرایند کنترل و درمان را شروع کنند.

به گزارش گاردین، توسعه یک آزمایش خون قابل‌اطمینان برای تشخیص بیماری آلزایمر که رایج‌ترین شکل زوال عقل است، اهمیت زیادی دارد. پروفسور «توماس کاریکاری» از دانشگاه پیتزبورگ پنسیلوانیا که در این مطالعه حضور داشته است، می‌گوید: «آزمایش خون ارزان‌تر، ایمن‌تر و آسان‌تر است و می‌تواند اطمینان بالینی در تشخیص آلزایمر را بهبود بدهد.»

آزمایش‌های خون فعلی می‌توانند به‌طور دقیق ناهنجاری در سطح پروتئین‌های آمیلوئید و تائو را که نشانگرهای آسیب سلولی در مغز هستند، شناسایی کنند. ولی کاریکاری و همکاران او بر توسعه آزمایش خون جدیدی مبتنی بر آنتی‌بادی تمرکز کرده‌اند که می‌تواند شکل خاصی از پروتئین تائو به نام «تائوی مشتق از مغز» را تشخیص دهد. این پروتئین به‌طور خاص به بیماری آلزایمر مربوط می‌شود.

آزمایش جدید آلزایمر از طریق خون دقت بالایی دارد

محققان این آزمایش خون جدید را روی 600 بیمار در مراحل مختلف پیشرفت آلزایمر آزمایش کردند و متوجه شدند که سطح این پروتئین به‌خوبی با سطح تائو در مایع مغزی-نخاعی هم‌خوانی دارد و می‌تواند به‌شکلی مناسب آلزایمر را از سایر بیماری‌های زوال عصبی تمیز دهد.

افزون‌براین، سطح پروتئین هم می‌تواند نشان‌دهنده شدت پلاک‌های آمیلوئید و گره‌های تائو در بافت مغزی بیمار باشد. محققان حالا در مرحله بعدی باید این آزمایش را روی دامنه گسترده‌تری از بیماران امتحان کنند. این دامنه شامل افراد گوناگون از اقلیت‌های قومی و فرهنگی و در سطوح مختلف فقدان حافظه است که شاید با دیگر علائم احتمالی زوال عقل درگیر باشند.

کاریکاری همچنین امیدوار است که بررسی سطح تائوی مشتق از مغز بتواند به طراحی کارآزمایی‌های بالینی بهتر برای کنترل و درمان بیماری آلزایمر منجر شود. نتایج این مطالعه در مجله Brain منتشر شده است. قبلاً هم گروهی از پژوهشگران دانشگاه واشنگتن تست خون SOBA را ساخته بودند که هدف آن تشخیص آلزایمر از آزمایش خون است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی