ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گودیر
اخبار خودرو

معجزه سبز؛ نسل جدید تایرهای گودیر با 90 درصد مواد پایدار در CES 2023 رونمایی شد

کمپانی لاستیک‌سازی گودیر (Goodyear) ظرف یکسال گذشته میزان اتکای تایرهای جدید خود به منابع نفتی را 20 درصد کاهش داده است.

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۱۷ دی ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۰

کمپانی لاستیک‌سازی گودیر (Goodyear) سال گذشته در نمایشگاه 2022 CES از تایرهایی رونمایی کرد که 70 درصد از مواد اولیه آن‌ها در منابع پایدار ریشه داشتند. حالا در CES امسال این کمپانی تایرهایی را معرفی کرده است که تا 90 درصد از مواد اولیه آن‌ها از منابع پایدار و سبز (بدون بهره‌گیری از مشتقات نفتی) هستند.

گودیر می‌گوید تست‌ها و بررسی‌های دقیق نشان می‌دهند که این تایرها برای استفاده در جاده‌‌ها و خیابان‌ها مناسب هستند. البته برای اینکه بتوان این تایرها را در مقیاس تجاری تولید کرد، باید اقداماتی جهت تأمین مواد اولیه لازم به مقدار انبوه انجام بگیرد. به‌منظور دستیابی به این هدف، گودیر مذاکراتی را با تأمین‌کنندگان و شرکای خود آغاز کرده است. این کمپانی آمریکایی امیدوار است تا سال 2030 به لاستیکی با 100 درصد مواد پایدار دست پیدا کند.

گودیر

در کنار کاهش آلایندگی کربنی، تایرهای جدید گودیر دارای مقاومت چرخشی کمتری هستند. این امر می‌تواند به‌معنای کاهش مصرف سوخت خودروهای درون‌سوز و افزایش برد حرکتی مدل‌های برقی باشد. مواد اولیه تایرهای گودیر هم از منابع ارگانیک و هم غیرارگانیک تولید می‌شوند. روغن سویا، سیلیس موجود در پوسته برنج، پلی‌استر بازیافتی و رزین درخت کاج از جمله این مواد هستند.

تایرهای گودیر هوشمند هستند

«کریس هلسل» (Chris Helsel)، معاون ارشد گودیر با تحسین پیشرفت 20 درصدی در پروژه تایرهای پایدار، نبوغ و تلاش‌های مهندسان کمپانی را ستایش کرده است. بد نیست بدانید در این پروژه، گودیر با شرکت Gatik همکاری می‌کند. به‌واسطه این همکاری و همکاری با کمپانی B2B، تایرهای ابداعی هوشمند هستند. به عبارت دقیق‌تر، این تایرهای نوین از یک تکنولوژی پیشرفته با نام SightLine بهره می‌برند. با اتکا به این تکنولوژی، میزان اصطکاک بین تایر و جاده محاسبه و از طریق سیستم ADS شرکت Gatik اطلاع‌رسانی می‌شود.

گودیر

دو کمپانی گودیر و Gatik چندی پیش یک سیستم ارزیابی میزان چسبندگی تایرها را در تورنتو با موفقیت آزمایش کردند. در این سیستم، داده‌های حاصل از سنسورهای تایرها همراه با داده‌های دیگری مثل وضعیت آج، میزان فشار، باد و دمای تایرها به سرویس ابری اختصاصی گودیر ارسال می‌شوند.

الگوریتم‌های پیشرفته با تحلیل این داده‌ها به سیستم‌های خودرو کمک می‌کنند تا چسبندگی کم تایرها را تشخیص دهند. نکته جالب اینکه اگر چسبندگی کم تایرها در یک منطقه خاص ثبت شود، این امر به سایر خودروهای متصل به سرویس Gatik اطلاع‌رسانی می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی