ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

امروز در فضا: رصدخانه تلسکوپ جمنای جنوبی افتتاح شد

تلسکوپ جنوبی جمنای اولین نور خود را در سال ۱۹۹۸ دید، اما تا سال ۲۰۰۲ به‌طور رسمی برای رصد افتتاح نشد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲۸ دی ۱۴۰۱ | ۲۳:۳۰

۱۸ ژانویه ۲۰۰۲، بنیاد ملی علوم به‌طور رسمی تلسکوپ جنوبی جمنای را در شیلی افتتاح کرد. این دومین تلسکوپی بود که رصدخانه جمنای را تشکیل داد و تلسکوپ دوقلوی آن، جمنای شمالی در هاوایی قرار دارد.

تلسکوپ جمنای جنوبی

تلسکوپ جنوبی جمنای اولین نور خود را در سال ۱۹۹۸ دید، اما تا سال ۲۰۰۲ به‌طور رسمی برای رصد افتتاح نشد.

این تلسکوپ در ارتفاع بیش از ۲۷۰۰ متری روی کوهی در آند شیلی قرار دارد. هوای بسیار خشک و پوشش ناچیز ابر، این مکان را برای رصد تلسکوپ‌ها به مکانی ایده‌آل تبدیل کرده‌ است.

این تصویر با جزئیات با عنوان گلوله‌های شکارچی توسط تلسکوپ جمنای جنوبی در شیلی، با سیستم اپتیک تطبیقی ایجاد شده‌ است. تصویر نشان‌دهنده پرتاب گلوله‌های گازی از سحابی شکارچی است.

تلسکوپ جمنای جنوبی، به همراه جمنای شمالی تقریباً تمام آسمان قابل رصد از زمین را پوشش می‌دهند. دو منطقه کوچک نزدیک قطب‌های آسمانی جزو مناطقی‌ هستند که آسمانشان از دید رصدخانه جمنای پنهان مانده‌‌اند.

جمنای جنوبی متشکل از دو تلسکوپ نوری و مادون قرمز با قطر ۸/۱ متر است که در یکی از بهترین مکان‌های رصدی روی این سیاره قرار دارند.

طراحی

هر دو تلسکوپ جمنای به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در طیف گسترده‌ای از قابلیت‌های نوری و مادون قرمز برتری داشته باشند. ستاره‌شناسان در مشارکت جمنای با ترکیب فناوری‌هایی مانند اپتیک تطبیقی، ستاره‌های راهنمای لیزری و طیف‌سنجی چند جسمی، جهان را در عمق و جزئیات بی‌سابقه‌ای کاوش می‌کنند.

تلسکوپ‌های دوقلوی جمنای برای رصد در مادون‌قرمز، توسط آینه‌های دارای روکش نقره‌ای، ساختار بسیار سبک برای آینه ثانویه و یک بافل نوری (که هنگام رصد در نور استفاده می‌شود) بهینه شده‌اند. آینه‌ها به قطر ۸/۱ متر، ضخامت ۲۰ سانتی‌متر و وزن ۲۲,۲۰۰ کیلوگرم هستند.

تلسکوپ‌های جمنای دارای مجموعه‌ای از چهار اپتیکال، مادون قرمز، تصویرگر و طیف‌نگار هستند که به‌طور همزمان در پشت تلسکوپ‌ها نصب شده‌اند. تغییر از یک ابزار به ابزار دیگر قبل از اینکه بتوان داده‌ها را درمورد هدف علمی بعدی دریافت کرد، تنها چند دقیقه طول می‌کشد.

دستاوردهای جمنای

از تلسکوپ جمنای برای انجام مشاهدات ارزشمند سیارات فراخورشیدی استفاده شده‌ است. تصویرگر سیاره جمنای امکان تصویربرداری و تجزیه و تحلیل مستقیم سیارات فراخورشیدی را می‌دهد که یک میلیونیم به اندازه ستاره میزبانشان روشنایی دارند.

ستاره‌های راهنمای لیزری و اپتیک‌های تطبیقی رصدخانه جنوبی جمنای، این تصویر خیره‌کننده را از جت‌های ستاره‌ای تهیه کرده‌اند. تصویر نشان‌دهنده خروجی‌های دوقلوی MHO 2147 از یک ستاره جوان درحال شکل‌گیری است.

ستاره‌شناسان با استفاده از تلسکوپ جمنای دریافته‌اند که ستارگان دارای سیارات، مقادیر کمتری لیتیوم نسبت به ستاره‌های بدون سیاره دارند. جمنای همچنین دریافت که آتشفشان‌های یخی در حال پرکردن سطح یخ‌زده قمر پلوتو، شارون هستند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی