ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مریخ
علمی

ناسا تصویری عجیب از مریخ منتشر کرد؛ چهره یک خرس روی سطح سیاره سرخ

در این تصویر که یک پدیده پاریدولیا (Pareidolia) محسوب می‌شود، شاهد چهره یک خرس روی سطح سیاره مریخ هستیم.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۶ بهمن ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۹

مدارگرد شناسایی مریخ در تاریخ 12 دسامبر (21 آبان)، از فاصله حدود 250 کیلومتری بالای سطح مریخ، منظره عجیبی را مشاهده کرد که اکنون تصویر آن منتشر شده است: صورت یک خرس که از پوسته سیاره سرخ به بالا نگاه می‌کند.

طبق بیانیه دانشگاه آریزونا درباره این تصویر، حفره دهان خرس از یک ساختار فروریخته Vشکل تشکیل شده است و طرح کلی صورت آن می‌تواند به‌دلیل ته‌نشین‌شدن رسوب یک دهانه برخوردی زیرزمینی باشد. در بیانیه محققان همچنین گفته شده که محل بینی و دهان خرس ممکن است توسط یک دریچه آتشفشانی یا گلی تشکیل شده باشد؛ بنابراین موادی که روی دهانه قرار می‌گیرند، می‌تواند گدازه یا گِل باشد.

ساختارهای عجیب‌و‌غریب مریخ

این اولین‌باری نیست که ساختارهای عجیب در مریخ دیده می‌شود. در سال 1976، فضاپیمای وایکینگ 1 ناسا در منطقه‌ای از مر‌یخ به نام Cydonia یک صخره ترسناک و عجیب به طول حدود 3 کیلومتر را مشاهده کرد که شبیه به صورت انسان بود. بااین‌حال، تصاویری که در سال 2001 توسط مدارگرد نقشه‌بردار سراسر مر‌یخ (MGS) گرفته شد، نشان داد که چهره انسان بیشتر به‌دلیل وضوح نسبتاً پایین وایکینگ 1 دیده می‌شود.

تمام این موارد از نظر روان‌شناختی، پاریدولیا (Pareidolia) محسوب می‌شوند که به تمایل انسان‌ها به دیدن اشیای آشنا در قالب و شکل‌های دیگری گفته می‌شود.

مدارگرد شناسایی مریخ که مسئول انتشار تصاویر عجیب‌و‌غریب چند وقت گذشته بوده است، اخیراً تصویر دیگری منتشر کرده بود که سطح سیاره سرخ را به شکل تپه‌تپه نشان می‌دهد. ماه گذشته در مطلب دیگری تحت عنوان «بهترین عکس‌های گرفته‌شده از مریخ در سال 2022 را تماشا کنید»، عکس‌های فوق‌العاده‌ای را که طی سال میلادی گذشته از سیاره سرخ گرفته شده است، مرور کردیم.

با توجه به اینکه مریخ توسط دانشمندان به‌طور دائمی نظارت می‌شود، جای تعجب نیست که این ساختارهای عجیب‌و‌غریب در سطح سیاره سرخ و صخره‌های آن دیده شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Artemis 1964
    Artemis 1964 | ۷ بهمن ۱۴۰۱

    تاثیر ایلان ماسک در آینده شگفت انگیز خواهد بود . و با اسب بال دار اش تمام کهکشان را درمی‌نوردد .به امید آن روز که دور نیست.

مطالب پیشنهادی