ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مریخ
علمی

مریخ‌نورد استقامت تصویر ترسناکی را از ابرهای سیاره سرخ منتشر کرد

در این تصویر، طلوع خورشید مریخی از پشت پوشش ابری پراکنده قابل مشاهده است.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۲:۴۰

مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا تصویری از آسمان سیاره سرخ را به اشتراک گذاشته است که در یک سایه مه‌آلود و به‌صورت ترسناکی دیده می‌شود.

در حوالی نقطه اوج تابستان مریخ (که در 12 ژوئیه امسال رخ خواهد داد)، فضاپیماهایی که به دور مریخ می‌چرخند، پوشش ابر زیادی را در نیمکره شمالی آن مشاهده کرده‌اند. اکنون مریخ‌نورد استقامت شواهدی از آن ابرها را مشاهده کرده است که در تصویر زیر که توسط دوربین ناوبری چپ آن یا Navcam گرفته شده، کاملاً مشهود است.

مریخ‌نورد

در این تصویر که در 29 ژانویه گرفته شده، طلوع خورشید مریخی از پشت پوشش ابری پراکنده قابل مشاهده است. ابرها به‌دلیل کم‌بودن آب در جو مریخ بسیار نازک هستند. با توجه به بیانیه ناسا، اگر تمام آب موجود در جو مر‌یخ روی سطح این سیاره باشد، لایه‌ای نازک‌تر از یک رشته موی انسان تشکیل می‌شود.

فصل‌ها در مریخ

مر‌یخ مانند زمین دارای چهار فصل است، اما آن‌ها با چیزی که ما در سیاره مرطوب و قابل‌سکونت خود تجربه می‌کنیم، کمی متفاوت هستند. یک سال مریخی با 687 روز زمینی برابری می‌کند، بنابراین فصل‌های آن نیز بیشتر طول می‌کشد. آن‌ها همچنین نسبت به زمین بی‌ثبات‌تر هستند. به عنوان مثال در نیمکره شمالی مریخ، بهار 194 روز طول می‌کشد، درحالی‌که فقط 142 روز آن به پاییز می‌رسد. همچنین باید توجه کرد که جو مر‌یخ فقط 1 درصد چگالی جو زمین را دارد و کل سیاره بسیار سردتر است.

وظیفه اصلی استقامت، عکاسی از ابرها نیست. مریخ نورد ناسا در 18 فوریه 2020 روی این سیاره فرود آمد تا تاریخ زمین‌شناسی آن را بهتر درک کند و نشانه‌های از حیات باستانی بالقوه در آن پیدا کند. برای این منظور، استقامت درحال جمع‌آوری نمونه‌های سنگی از این سیاره است و ناسا قصد دارد با انجام یک مأموریت بلندپروازانه که برای اوایل دهه 2030 در نظر گرفته شده است، آن‌ها را برای مطالعه بیشتر به زمین ارسال کند. مریخ‌نورد ناسا هفته گذشته انبارکردن نمونه‌های سیاره سرخ را تکمیل کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی