ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

امروز در فضا: اولین راهپیمایی آزادانه در فضا رقم خورد

بشر تاکنون رؤیاهای بسیاری را در سر پرورانده است؛ رؤیای پرواز آزادانه در فضا نخستین‌بار توسط بروس مک‌‌ کندلس دوم محقق شد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

۷ فوریه ۱۹۸۴، فضانورد ناسا، بروس مک کندلس فقید اولین فردی بود که بدون بند به پیاده‌روی فضایی رفت.

اولین راهپیمایی آزادانه

بشر تاکنون رؤیاهای بسیاری را در سر پرورانده که پرواز آزادانه در فضا نیز یکی از آن‌ها بوده‌ است. این رؤیا نخستین‌بار توسط «بروس مک‌‌ کندلس دوم» محقق شد.

مک کندلس به‌همراه چهار فضانورد دیگر با شاتل فضایی چلنجر از مرکز فضایی کندی راهی فضا شد. در روز چهارم این مأموریت که به‌عنوان مأموریت اس‌تی‌اس- ۴۱بی شناخته می‌شود، راهپیمایی‌ بدون اتصال به ایستگاه بود و به کمک واحد انتقال سرنشین‌دار انجام شد که در نوع خودش اولین بود. او توانست حدود ۹۷ متر از شاتل چلنجر جدا و در فضا شناور شود.

اولین فضانورد شناور در فضا

او نوعی جت‌پک به نام واحد مانور سرنشین‌دار یا MMU پوشیده بود. MMU روی یک لباس فضایی معمولی قرار می‌گرفت و شامل پیشرانه‌های گازی بود که به فضانوردان اجازه می‌داد خیلی دورتر از شاتل فضایی حرکت کنند.

این واحد مانور سرنشین‌‌دار با فوران جت‌‌های نیتروژن کار می‌‌کرد و برای کمک به استقرار و بازیابی ماهواره‌‌ها مورد استفاده قرار می‌‌گرفت. یک MMU با جرمی بالغ بر ۱۴۰ کیلوگرم، روی زمین وزن بسیاری دارد. اما هنگام شناورشدن در مدار، مانند هر چیز دیگری، بی‌وزن است.

این راهپیمایی دو بار انجام شد و وی جمعاً ۱۱ ساعت و ۵۷ دقیقه در فضای بیکران غوطه‌ور بود. کندلس پس از این رویداد لقب اولین ماهواره انسانی در مدار زمین را گرفت.

سرگذشت مک کندلس قبل از پرواز با شاتل

مک کندلس این گردش فضایی را به‌راحتی به‌دست نیاورده‌ بود. او سال‌ها مشغول انجام تمرین‌های دشوار فضایی بود و برای سفر به مدار زمین نزدیک به ۱۸ سال صبر کرد.

بروس مک کندلس یک خلبان و مهندس نیروی دریایی آمریکا بود که درجه مهندسی برق خود را از دانشگاه معتبر استنفورد گرفته‌ بود.

مک کندلس
تصویر بروس مک کندلس دوم که در سال ۲۰۱۷ و ۸۰‌سالگی درگذشت.

کندلس در سال ۱۹۶۶ توسط ناسا انتخاب شد و به جرگه فضانوردان این سازمان پیوست. او در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی به‌عنوان عضو فرعی نخستین فضانوردان اسکای‌لب، آزمایشگاه مداری آمریکا انتخاب شد و با گروه اصلی آموزش دید و تمرین کرد.

با پایان‌پذیرفتن طرح اسکای‌لب در سال ۱۹۷۳، کندلس با آنکه می‌دانست ناسا سال‌ها انسانی را به فضا نخواهد فرستاد، صبر پیشه کرد. این درحالی است که بسیاری از فضانوردان آمریکایی استعفا کردند.
کندلس سرانجام توانست با چلنجر به فضا سفر کند و این راهپیمایی تاریخی را به انجام برساند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی