ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نمونه‌های سیارک Ryugu
علمی

در جستجوی منشأ حیات؛ نمونه‌های سیارک Ryugu موادی قدیمی‌تر از منظومه شمسی دارند

نمونه‌هایی که توسط فضاپیمای ژاپن به زمین برگردانده شده‌اند، نشان می‌دهند که سیارک Ryugu موادی قدیمی‌تر از خورشید دارد.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۷ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

بررسی‌های اولیه نمونه‌هایی که فضاپیمای Hayabusa2 ژاپن از سیارک Ryugu به زمین بازگردانده است، نشان می‌دهند که این سیارک دارای ترکیباتی غنی از مولکول‌های آلی است که حتی از منظومه شمسی قدمت بیشتری دارند.

براساس گزارش تیمی از محققان بین‌المللی که شامل پژوهشگران ناسا هم می‌شود، یافته‌های اولیه نشان می‌دهند که مواد آلی فضا می‌توانند نقش چشمگیری در شکل‌گیری اجزای شیمیایی لازم برای حیات داشته باشند. محققان در گام اول به بررسی مواد آلی ماکرومولکولی و مولکول‌های آلی حل‌پذیر در آب پرداخته‌اند.

اگرچه مولکول‌های آلی به‌عنوان بلوک‌های سازنده حیات زمینی شناخته می‌شوند، اما می‌توانند با واکنش‌های شیمیایی خاصی به‌وجود بیایند که نقشی در شکل‌گیری حیات نداشته باشند. این اتفاق فرضیه‌ای را تأیید می‌کند که در آن واکنش‌های شیمیایی سیارک‌ها می‌توانند به‌عنوان بخشی از مواد اولیه شکل‌گیری حیات در نظر گرفته شوند.

سطح سیارک Ryugu توانسته است از مواد آلی خود محافظت کند

نمونه‌های بازگردانی‌شده از Ryugu شامل بسیاری مواد آلی در آب مایع ازجمله آلیفاتیک آمین، کربوکسیلیک اسید، هیدروکربن آروماتیک چندحلقه‌ای و ترکیبات هتروسیکلیک حاوی نیتروژن است. وجود مولکول‌های پری‌بیوتیک در محیط سطحی سخت این سیارک نشان می‌دهد که سطح Ryugu می‌تواند از مولکول‌های آلی محافظت کند.

در بخش دیگری از این مطالعه، محققان به بررسی توزیع مواد ماکرومولکولی و ترکیبات شیمیایی در این سیارک پرداخته‌اند. ماکرومولکول‌های Ryugu شامل کتون‌ها، کربن آروماتیک و آلیفاتیک و گروه مواد کربوکسیلیک است. این شواهد نشان می‌دهند که جسم والد Ryugu آب مایع داشته و بعد ترکیبات معدنی خود را تغییر داده است.

محققان همچنین ناهنجاری‌هایی را در ایزوتوپ‌های این نمونه کشف کرده‌اند. آن‌ها می‌گویند نسبت عناصر کشف‌شده در این ایزوتوپ نشان می‌دهد که برخی از مواد آلی حتی از خورشید هم قدیمی‌ترند. دانشمندان می‌گویند: «مواد آلی Ryugu احتمالاً شامل مواد بنیادینی است که حین (یا پیش از) نخستین مراحل شکل‌گیری منظومه شمسی به‌وجود آمده بودند و بعد با ترکیبات آبی ناهمگن در جسم والد Ryugu تغییر پیدا کردند.»

این مواد ظاهراً از یک ابر پیش‌ستاره‌ای سرد آمده‌اند که بیش از پنج میلیارد سال حفظ شده بود. نتایج بررسی‌های دانشمندان در مقاله‌ای در مجله Science منتشر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی