ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کپسول Endurance
علمی

چهار فضانورد ISS پس از 157 روز حضور در فضا با کپسول اسپیس‌ایکس به زمین برگشتند

چهار فضانوردی که حدود پنج ماه در ایستگاه فضایی بین‌المللی مشغول انجام مأموریت بودند، با کپسول Endurance اسپیس‌ایکس به سیاره خانه خود بازگشتند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ | ۰۹:۳۰

چهار فضانورد پس از پنج ماه حضور در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) بامداد امروز با یک کپسول دراگون اسپیس‌ایکس موسوم به Endurance با موفقیت به زمین برگشتند. این مأموریت درحالی به درازا کشیده بود که سه فضانورد آن برای اولین‌بار به فضا رفته بودند.

به‌ گزارش Space.com، «جاش کاسادا» و «نیکول مان» از ناسا، «کویچی واکاتا» از ژاپن و «آنا کیکینا» از روسیه ساعت 04:32 بامداد امروز به وقت ایران در خلیج مکزیک در نزدیکی ساحل فلوریدا روی آب فرود آمدند. مان، کاسادا و کیکینا سه فضانوردی بودند که پیش‌تر به فضا نرفته بودند، ولی این پنجمین مأموریت فضایی واکاتا بود و او حالا درمجموع 505 روز از عمر خود را در فضا گذرانده است.

پس از فرود کپسول اسپیس‌ایکس در دریا، تیم‌های بازیابی این شرکت به‌سرعت به محل فرود رفتند تا ضمن نجات فضانوردان، کپسول مربوطه را هم به مقر اسپیس‌ایکس برگردانند.

کپسول Endurance ساعت 10:50 صبح شنبه به وقت ایران از ایستگاه فضایی بین‌المللی جدا شد و پس از انجام مجموعه‌ای از مانورها، در مسیر ورود به اتمسفر زمین قرار گرفت. فرود این کپسول درنهایت پنجمین مأموریت اسپیس‌ایکس در برنامه «کرو کامرشال» ناسا را رقم زد.

گروه دیگری از فضانوردان که اخیراً در مأموریت کرو-6 به ایستگاه فضایی فرستاده شده بودند، جای این چهار نفر را پر خواهند کرد.

چهار فضانورد مأموریت کرو-5 چه دستاوردهایی داشتند؟

مأموریت کرو-5 در طول این چند ماه چندین دستاورد تاریخی را به نام خود ثبت کرد. مان به اولین زن بومی آمریکا تبدیل شد که به فضا رسیده است؛ کیکینا به اولین فضانورد روسیه تبدیل شد که با یک فضاپیمای خصوصی آمریکا پرواز کرده است و همان‌طور که گفتیم، واتاکا پنجمین بازگشت از فضا به زمین را تجربه کرد.

به‌دنبال نشت سیستم خنک‌کننده فضاپیمای سویوز روسیه در ایستگاه فضایی که قرار بود سه فضانورد را به زمین برگرداند، ابتدا این احتمال مطرح شد که یک فضانورد دیگر با کپسول Endurance به زمین برگردد. اما درنهایت روسیه تصمیم گرفت فضاپیمای دیگری را به ایستگاه بفرستد تا نیازی به انجام این کار نباشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی