ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دایناسور
علمی

دایناسوری با گردن 15 متری عنوان طولانی‌ترین گردن در بین حیوانات را به‌خود اختصاص داد

دانشمندان در مطالعات خود متوجه شدند که این دایناسور، گردنی به طول حدود 15.1 متر داشته است، یعنی شش برابر طولانی‌تر از یک زرافه.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۹

گونه‌ای از دایناسورها به نام «ساروپود» صدها میلیون سال پیش روی زمین زندگی می‌کرده‌اند که دانشمندان امروزی اعتقاد دارند بلندترین گردن در بین دایناسور ها را داشته‌اند. بااین‌حال، اکنون دانشمندان ادعا کرده‌اند که گونه دیگری با نام Mamenchisaurus بلندترین گردن در بین تمام حیوانات شناخته‌شده را دارد که تقریباً بیش از 15 متر طول آن است.

Mamenchisaurus sinocanadorum اولین‌بار در سال 1987 در چین کشف شد و قدمت آن به حدود 162 میلیون سال پیش و دوران ژوراسیک پسین برمی‌گردد. طرح بدن این دایناسور شبیه به ساروپودها بوده است: یک بدن غول‌پیکر و تنومند که چهار پای بسیار بزرگ به آن متصل شده است و در دو طرف آن یک گردن و دم بلند وجود دارد. همچنین این دایناسور گیاه‌خوار بوده است.

فسیلی از فک پایین و دو مهره یک Mamenchisaurus

دایناسور رکورددار در بین تمام حیوانات

محققان دانشگاه استونی بروک، موزه تاریخ طبیعی لندن، دانشگاه یوننان چین و موزه دایناسور زیگونگ در این مطالعه جدید، تاریخچه تکاملی خانواده Mamenchisauridae را بررسی کرده‌اند. کار آن‌ها شامل مقایسه استخوان‌های این گونه با سایر گونه‌ها و استفاده از این داده‌ها برای گمانه‌زنی درباره ابعاد این حیوانات می‌شود.

آن‌ها با انجام این کار نتیجه گرفتند که Mamenchisaurus sinocanadorum گردنی به طول حدود 15.1 متر داشته است، یعنی شش برابر طولانی‌تر از یک زرافه که بلندترین گردن در میان تمام حیوانات زنده را دارد. همچنین در بین تمام دایناسورها، رکورددار قبلی، یک دایناسور به نام Sauroposeidon بود که گفته می‌شود طول گردن آن 12 متر بوده است.

محققان همچنین شواهدی را پیدا کردند که نشان می‌دهد این دایناسور چگونه می‌توانسته بدون سقوط‌کردن زیر وزن خود، زندگی کند. سی‌تی اسکن مهره‌های آن نشان می‌دهد که استخوان‌های دایناسور عمدتاً توخالی هستند و 77 درصد از حجم آن‌ها توسط هوا تشکیل شده است. بااین‌وجود، آن‌ها نسبتاً سبک وزن بوده‌اند. برای جلوگیری از صدمات نیز استخوان‌های گردن این گونه با میله‌های 4 متری که از مهره‌ها بیرون آمده بودند، محکم شده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی