ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کرونا
علمی

تلاش برای کشف منشأ کرونا: آمریکا اطلاعات خود از همه‌گیری کووید-۱۹ را منتشر می‌کند

رئیس‌جمهور ایالات متحده دستور داد طبقه‌بندی اطلاعات منشأ ویروس کرونا حذف شود تا راحت‌تر بتوان آن را ردیابی کرد.

آرزو مصطفوی
نوشته شده توسط آرزو مصطفوی | ۲ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۸:۳۰

رئیس‌جمهور آمریکا،‌ «جو بایدن»، در روز دوشنبه لایحه‌ای را امضا کرده است که به‌موجب آن طبقه‌بندی اطلاعات مرتبط با منشأ ویروس کرونا باید حذف شود.

بایدن در این جلسه گفت هدف کنگره از انجام این کار در دسترس قرارگرفتن هرچه بیشتر اطلاعات مرتبط با منشأ این ویروس بدون توجه به طبقه‌بندی‌هایی است که تاکنون در نظر گرفته شده‌اند.

او ادامه داد:‌ «در اجرای این قانون، دولت من تا آنجایی که ممکن است، اطلاعات را از حالت طبقه‌بندی خارج می‌کند و به اشتراک می‌گذارد. این به‌اشتراک‌گذاری مطابق با حوزه اختیارات قانون اساسی است که به امنیت ملی آسیبی نرسد.»

این لایحه قبل از ارسال به کاخ سفید با هیچ مخالفتی از سوی مجلس سنا روبه‌رو نشد.

واشنگتن تقریباً از زمانی که اولین موارد انسانی ابتلا به کرونا در شهر ووهان چین در اواخر سال ۲۰۱۹ گزارش شد، در تلاش است تا به بحث‌های سیاسی در زمینه منشأ ویروس کرونا قوت ببخشد. این بحث در ماه گذشته، زمانی که «وال استریت ژورنال» گزارش خود مبنی بر نشت آزمایشگاهی را منتشر کرد، قوت گرفت.

در این گزارش آمده بود که بیماری همه‌گیر کرونا که نزدیک به ۷ میلیون نفر در دنیا را قربانی خود کرده، در اثر انجام آزمایش‌های امنیتی در آزمایشگاه‌های کشور چین شیوع یافته است؛ البته پکن این ارزیابی را به‌طور کامل رد می‌کند.

ویروس کرونا

هرچند وال استریت ژورنال عوامل دیگری را به‌عنوان منشأ شیوع کرونا نیز در نظر گرفته است، اما FBI هم به مطالعه در این زمینه پرداخته و احتمال وجود آزمایش‌های امنیتی در چین را مطرح کرده است.

چهار آژانس اطلاعاتی دیگر در ایالات متحده هنوز عقیده دارند کرونا احتمالاً نتیجه انتقال طبیعی ویروس از حیوانات به انسان بوده است.

با این همه، بسیاری از مقامات این کشور عقیده دارند شاید منشأ ویروس هرگز مشخص نشود. چین گفته ادعاهایی که مبنی بر انجام آزمایشات امنیتی در این کشور است، صحت ندارد و هرچه بوده مرتبط با آلودگی انسان در تماس با حیوانات است.

بایدن در این جلسه از سازمان‌های اطلاعاتی خواست که مطالعات خود را ادامه دهند و سازمان‌ها تمام اطلاعات خود را بدون طبقه‌بندی و محدودیت در اختیار آنان بگذارند.

او در پایان گفت:‌ «ما باید ویروس کرونا را ریشه‌یابی کنیم تا اطمینان حاصل کنیم می‌توانیم از شیوع سایر بیماری‌های همه‌گیر مشابه جلوگیری کنیم.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی