ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اسپیس ایکس
علمی

عربستان سعودی قصد دارد در شرکت فضایی اسپیس‌ایکس سرمایه‌گذاری کند

عربستان سعودی قصد دارد در یک همکاری با اسپیس‌ایکس، به‌عنوان سرمایه‌گذار در این شرکت فضایی خصوصی حاضر شود.

آرزو مصطفوی
نوشته شده توسط آرزو مصطفوی | ۴ فروردین ۱۴۰۲ | ۰۹:۰۰

به نقل از منابع آگاه، یک واحد از صندوق سرمایه‌گذاری عربستان سعودی و یک شرکت مستقر در ابوظبی درحال برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری در شرکت فضایی اسپیس ایکس هستند. احتمال می‌رود مبلغ سرمایه‌گذاری حدود چند میلیارد دلار باشد و سرپرستی پروژه‌های مرتبط با آن به‌صورت مستقیم به مالک شرکت اسپیس ایکس، یعنی «ایلان ماسک» داده شود.

در گزارش‌های این شرکت آمده که دور تأمین مالی اسپیس ایکس در حدود ۱۴۰ میلیارد دلار در سال است. همچنین این شرکت در سال ۲۰۲۲ حدود دو میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۰ حدود ۲.۶ میلیارد دلار جذب سرمایه داشته است.

براساس این گزارش، اسپیس ایکس و نمایندگان «مورگان استنلی» به سرمایه‌گذاران عرب گفته‌اند که شرکت هلدینگ آب و برق عربستان سعودی می‌تواند بودجه بخشی از صندوق سرمایه‌گذاری مستقل این مجموعه را تأمین کند. از سوی دیگر، «آلفا دابی» یا «Alpha Dhabi» امارات متحده نیز بخشی از دور تأمین مالی است. آلفا دابی یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری در عربستان سعودی است که در این پروژه در کنار دولت کشور خود می‌ایستد.

اسپیس ایکس و عربستان سعودی

دور تأمین مالی یا « Funding Rounds» به فرایندی گفته می‌شود که در آن شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی، یک استارتاپ یا شرکت خارجی را به‌منظور بهبود اوضاع تحت حمایت مالی قرار می‌دهند.

مورگان استنلی که پیش‌تر به آن اشاره شد، یک شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری و خدمات مالی در آمریکا است که تنها محدوده کاری خود را به ایالات متحده محدود نکرده است و به‌صورت چند ملیتی به ارایٔه خدمات مرتبط می‌پردازد.

تاکنون هیچ یک از شرکت‌های مذکور، حتی اسپیس ایکس حاضر به مصاحبه با خبرگزاری‌های مطرح نبوده‌اند تا جزئیات بیشتری از این طرح اعلام شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی