ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

عربستان
مالی و سرمایه گذاری

سرمایه‌گذاری 38 میلیارد دلاری عربستان سعودی برای تبدیل‌شدن به قطب جدید بازی‌های ویدیویی

با این سرمایه‌گذاری، شرکت محلی Savvy Games Group به توسعه بازی‌های خود مشغول خواهد شد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۷ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۷:۰۰

دولت عربستان سعودی 38 میلیارد دلار روی پتانسیل این کشور برای تبدیل‌شدن به قطب بعدی صنعت بازی‌های ویدیویی سرمایه‌گذاری کرده است.

براساس گزارش بلومبرگ، عربستان سعودی به‌عنوان بخشی از استراتژی خود برای تنوع‌دادن به اقتصادش و دور‌شدن از نفت، از طریق صندوق سرمایه‌گذاری عمومی خود می‌خواهد به یک بازیگر بزرگ در بازار جهانی 184 میلیارد دلاری بازی تبدیل شود. Savvy Games Group که شرکت زیرمجموعه صندوق عربستان محسوب می‌شود، پس از تمرکز اولیه بر صنعت ورزش‌های الکترونیک که با مشکل مواجه شده، اکنون به‌دنبال توسعه، انتشار و خرید بازی‌های سطح بالا و حمایت از صنعت بازی در ریاض است.

«برایان وارد»، مدیرعامل Savvy، در مصاحبه‌ای به خبرگزاری بلومبرگ گفت:

«ما اکنون بیشتر یک شرکت ورزش‌های الکترونیکی هستیم تا یک شرکت بازی. کاری که امسال انجام می‌دهیم، تمرکز بیشتر بر انتشار و توسعه بازی است.»

پیشرفت عربستان در بازار بازی‌های ویدیویی

برنامه‌های Savvy در بازار پر از بازیگر بازی‌های ویدیویی که در آن شرکت‌های قدیمی مانند الکترونیک آرتز (Electronic Arts) درحال اخراج کارمندان خود هستند، جاه‌طلبانه به‌نظر می‌رسد. اما این صندوق تاکنون سرمایه‌گذاری‌های چند میلیارد دلاری روی شرکت‌هایی مانند نینتندو، تنسنت و اکتیویژن بلیزارد انجام داده است که به گفته وارد، Savvy قصد دارد از این ارتباطات برای ایجاد تجارت خود استفاده کند.

وارد می‌گوید:

«ما می‌خواهیم از این سرمایه‌گذاری‌ها برای شروع کار با این شرکت‌ها استفاده کنیم و درباره انتشار بازی‌ها در خاورمیانه و شمال آفریقا با یکدیگر همکاری داشته باشیم، کسب‌و‌کارهای eSport آن‌ها را اداره کنیم یا IP جدیدی را با یکدیگر توسعه دهیم.»

این صندوق در ماه فوریه سهام خود در نینتندو را به 8.3 درصد افزایش داد تا به بزرگ‌ترین سهامدار خارجی آن تبدیل شود.

عربستان سعودی درزمینه توسعه بازی‌های جهانی تقریباً هیچ کارنامه‌ای ندارد. بااین‌حال، افزایش سریع جمعیت گیمرهای این شرکت باعث شد تا وارد، یکی از مدیران سابق الکترونیک آرتز، اکتیویژن و مایکروسافت به ریاض نقل مکان کند تا رهبری Savvy را بر عهده بگیرد.

به گفته تحلیلگران Niko Partners، تقریباً 21 میلیون گیمر در این کشور وجود دارد و انتظار می‌رود تا سال 2026، ارزش بازار بازی در خاورمیانه و شمال آفریقا با رشد 56 درصدی، به 2.79 میلیارد دلار برسد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی