ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کریپتوکارنسی

بررسی رفتار فعالین رمزارز در ایران: شیبا و دوج‌کوین زیر ذره‌بین کاربران نوبیتکس

این صرافی رمزارزی با 4.3 میلیون کاربر، تصویر نسبتاً دقیقی از بازار رمزارزی ایران به تصویر کشیده است.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۷ فروردین ۱۴۰۲ | ۱۵:۲۵

«1897 سال» این عدد مجموع زمانی سپری‌شده کاربران در سایت نوبیتکس در طول سال 2022 میلادی است. این افراد طی یک سال گذشته با توجه به قابلیت اپ نوبیتکس، رمزارزهای شیبا و دوج‌کوین را به دقت زیر نظر داشته و به‌دنبال فرصت مناسب برای معامله آن‌ها بودند.

علاقه‌مندان دنیای رمزارزها برای تعقیب این بازار سیر و سلوک خاصی دارند که از واکاوی آن‌ها می‌توان به نکات جالب‌توجهی رسید. به‌طور مثال اینکه کاربران نوسانات قیمتی کدام رمزارز را بیشتر رصد می‌کنند؟ در چه ساعاتی از شبانه‌روز بیشتر برای خریدوفروش اقدام می‌کنند؟ چه روزی از هفته نوبت ریسک‌کردنشان فرا‌می‌رسد؟ اصلاً با چه مدل گوشی‌ وارد دنیای رمزارزها می‌شوند؟ گوش به زنگ دریافت تغییرات قیمتی چه رمزارزی هستند؟

پاسخ همه این سؤالات در گزارش سال 2022 نوبیتکس آمده است. این صرافی رمزارز با 4.3 میلیون کاربر، تصویر نسبتاً دقیقی از بازار رمزارزی ایران به تصویر کشیده که حاوی نکات خواندنی زیادی است و بخشی از آن‌ را درباره رفتارشناسی کاربران بازار رمزارز ایران مرور می‌کنیم.

پرچم بیت‌کوین بالاست

بیت‌کوین همچنان پرچمدار بازار رمزارزهاست. بررسی آمارهای ارائه‌شده توسط نوبیتکس نشان می‌دهد هر زمان نوسانات این رمزارز محبوب شدت می‌گیرد ،آمار بازدید روزانه سایت نوبیتکس هم بیشتر می‌شود.

حتی حالا که دوج‌کوین بیشترین سهم از دارایی موجود در کیف پول کاربران را تشکیل داده است، صفحه مربوط به بیت‌کوین بیشترین بازدید را در بین صفحات بازار نوبیتکس دارد. به‌طور دقیق‌تر 13.53 درصد از میزان بازدید بازارهای مختلف نوبیتکس متعلق به بیت‌کوین است.

رمزارزهای شیبا، دوج‌کوین، تتر، اتریوم و کاردانو هم به‌ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار دارند. این نشان می‌دهد بسیاری از کاربران معتقدند صعود و سقوط سایر رمزارزها تا حد زیادی زیر سر حرکات مارپیچ نمودار بیت‌کوین است.

حساسیت روی شیبا و دوج‌کوین 

در اپلیکیشن نوبیتکس این قابلیت فراهم شده است که کاربران بتوانند رمزارزهای مورد‌علاقه خود را در صفحه اول داشبورد کاربری‌شان لیست کنند و نوسانات آن را زیر نظر بگیرند. کاربران در این بخش علاقه داشتند شیبا، دوج‌کوین و ترون را زیر ذره‌بین ببرند.

همچنین برای رمزارزهایی مثل شیبا، دوج‌کوین، بیت‌کوین، تتر و اتریوم هم بیشتر از بقیه هشدار قیمتی ثبت کردند. این ویژگی کاربران را از عبور رمزارز مورد‌نظر از محدوده قیمتی مورد‌نظرشان مطلع می‌کند.

ماجرای نیمروز

کاربران نوبیتکس ظاهراً خیلی میانه‌ای با ناهار طولانی و قیلوله نیمروزی ندارند، چون هر روز حوالی ظهر شلوغ‌ترین ساعت برای سایت نوبیتکس است.

آمار می‌گوید از ساعت 11 تا 15 بازدید سایت نوبیتکس به نقطه اوج خود می‌رسد. در ساعات پایانی شب هم اوضاع نسبتاً شبیه به ظهر است، اما از ساعات نیمه‌شب تا صبح بازارهای نوبیتکس ساعات خلوتی را تجربه می‌کنند. ترافیک سایت نوبیتکس نشان می‌دهد کاربران در روزهای شنبه و سه‌شنبه تمایل بیشتری برای رصد‌کردن و خرید‌و‌فروش در بازار رمزارز دارند.

اوضاع در چهارشنبه‌ها و دوشنبه‌ها هم بد نیست، اما پنجشنبه‌ها کاربران خیلی رغبتی به دنیای رازآلود رمزارزها نشان نمی‌دهند. روزهای جمعه هم با اختلاف معناداری خلوت‌ترین روز برای سایت نوبیتکس است.

قابلیت حد ضرر نوبیتکس به کمک کاربران آمد

یکی از قابلیت‌های نوبیتکس که در سال اخیر میلادی به‌شدت مورد‌توجه کاربران قرار داشته، سفارش حد ضرر است؛ به‌طوری که در این سال قابلیت سفارش حد ضرر نوبیتکس 120 هزار مرتبه فعال شده و مانع ضرر و زیان هنگفت کاربران شده است.

بیشترین سهم فعال‌شدن حد ضرر در روزهای پرنوسان دنیای رمزارز مربوط به میم‌کوین شیبا با 15.3 درصد است. دوج‌کوین هم با 13.8 درصد در رتبه بعدی قرار دارد و بیت‌کوین، فانتوم و اتریوم پشت سر آن‌ها قرار گرفته‌اند.

سلطنت اندرویدی‌ها

انتخاب اول بیش از نیمی از کاربران نوبیتکس برای حضور در بازار رمزارز، اپلیکیشن اندرویدی موبایل است. سهم 51.56 درصدی سفارش‌های ثبت‌شده در اپلیکیشن اندروید نشان می‌دهد تعداد گوشی‌های اندرویدی به‌مراتب بیشتر از گوشی‌های iOS است و البته تعداد زیادی از کاربران iOS از نسخه وب نوبیتکس استفاده می‌کنند.

27.83درصد سفارشات در وب‌سایت ثبت شده و سهم رابط API هم 20.44 درصد است. در مورد ضریب نفوذ بالای گوشی‌های اندرویدی این نکته را هم اضافه کنیم که سهم آن‌ها در بازدید از سایت نوبیتکس در مقایسه با سال 2021 میلادی، تقریباً دو‌برابر شده است.

سیستم‌عامل کاربران سایت نوبیتکس از سه نوع اندروید، iOS و ویندوز است که به‌ترتیب معادل 59.5 درصد، 21.1 درصد و 18.1 درصد گزارش شده.

گزارش کامل نوبیتکس از سال 2022 را از این آدرس می‌توانید دریافت کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی