ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

فعالین اقتصاد دیجیتال در دیدار با رئیسی: فیلترینگ گسترده و اختلال اینترنت به صنعت ICT ضربه زده است

در دیدار فعالین اقتصاد دیجیتال با رئیس‌جمهور، پیشنهاد راه‌اندازی مناطق آزاد فناوری اطلاعات با تضمین اینترنت پایدار مطرح شد. 

رئیس هیئت‌مدیره پیام‌رسان سروش پلاس در نشست فعالین اقتصاد دیجیتال با رئیس‌جمهور گفت سیاست فیلترینگ گسترده و اختلال وسیع متأثر از آن، ضربات سهمگینی به صنعت ICT وارد کرده است. مدیرعامل شرکت ایران تلنت نیز اعلام کرد بی‌ثباتی در اقتصاد و اختلال‌ها در اینترنت سبب ریزش در استخدام‌ها شده و تعدیل شدید نیرو در دو سال اخیر را به‌دنبال داشته است. ازآن‌سو، مدیران پلتفرم با سلام و گپ به‌طور ضمنی از اقدامات اخیر دولت برای حمایت از کسب‌وکارها قدردانی کردند.

فعالین اقتصاد دیجیتال عصر روز گذشته در نشستی با رئیس‌جمهور، دغدغه‌های خود در رابطه با فیلترینگ، اینترنت، چالش‌های مجوزدهی، بروکراسی و وضعیت اقتصادی را بیان کردند.

«عباس عسگری»، رئیس هیئت‌مدیره پیام‌رسان سروش پلاس، با اشاره به حوادث چند ماه گذشته کشور گفت: «سیاست فیلترینگ گسترده و اختلال وسیع متأثر از آن در شبکه داخلی و اینترنت که نقش خون را مخصوصاً در صنعت ICT بازی می‌کند، ضربات سهمگینی به این صنعت وارد کرده است.»

او با بیان اینکه کسب‌وکارهای آی‌تی به‌شدت به بازارهای بین‌المللی وابسته هستند و اساساً شکل‌گیری و رشد این کسب‌وکارها در پهنه ملی سقفی محدود دارند، پیشنهاد کرد تا مناطق آزاد فناوری اطلاعات با تضمین اینترنت پایدار راه‌اندازی شوند: 

«اگر مصمم هستیم پنجره فرصت ایجاد‌شده ناشی از ظهور صنعت IT را دریابیم و نمی‌توانیم اجماع در سطح حاکمیت ایجاد کنیم، شاید ایجاد مناطق آزاد فناوری اطلاعات با تضمین اینترنت پایدار بتواند راهکاری میانی برای گذر از وضعیت موجود باشد تا فعالان این صنعت بتوانند بدون دغدغه اختلال و قطع سرویس به‌جای مهاجرت، حداقل کسب‌وکار بین‌المللی خود را بسط دهند.»

رئیس هیئت‌مدیره پیام‌رسان سروش پلاس با بیان اینکه صنعت ICT تنها صنعتی است که در دهه گذشته رشد اقتصادی خوبی داشته و بخشی از رشد منفی سایر صنایع را جبران کرده است، اظهار داشت در عرصه جهانی، IT پیشران اقتصادی و زیربنای انقلاب صنعتی چهارم است، اما حال این صنعت در کشور خوب نیست.

عسگری از رئیس‌جمهور خواست تا موانع را از جلوی بزرگ‌شدن شرکت‌های بخش خصوصی بردارد: «اگر به روند بین‌المللی هم نگاه کنید، شرکت‌های پیشتاز دهه آتی فعالین حوزه ICT هستند.»

او یکی از چالش‌های صنعت را تصمیم‌گیری‌های موسمی، غیرکارشناسی و بدون حضور نمایندگان بخش خصوصی توسط مسئولان هنگام سیاست‌گذاری‌ها دانست و اعتقاد دارد که واگذاری کارها و تسهیل ورود بورس می‌تواند به حل مشکلات کمک کند.

اثرات وضعیت اقتصادی و فیلترینگ بر بیکاری

«آسیه حاتمی»، مدیرعامل شرکت ایران تلنت، در دیدار با رئیس‌جمهور اظهار داشت تجربه 20 سال فعالیت پلتفرم او نشان داده است که هرگاه کوچک‌ترین اتفاقی برای اینترنت بیفتد، یک ریزش استخدام رخ داده و جمعیتی بیکار می‌شود.

آسیه حاتمی

او با تأکید بر اینکه بی‌ثباتی در اقتصاد و اختلال‌ها در اینترنت سبب ریزش در استخدام‌ها می‌شوند، گفت در دوسال اخیر شاهد تعدیل شدید نیرو در بخش خصوصی بوده‌ایم.

حاتمی در بخش دیگری از سخنان خود به بحث صادرات خدمات اشاره کرد و گفت:

«جمعیت ایران و سیستم آموزش مهم‌ترین شاخص برای صادرات خدمات هستند که این صادرات، ارزآوری برای کشور به‌همراه دارد. شاخص فریلنسینگ در دنیا به سه عامل جمعیت، آموزش و اینترنت بستگی دارد. با اینکه دوتای اول را تقریباً در کشور داریم و سومی را بتوانیم بهتر داشته باشیم، امیدوارم یک ظرفیتی را بالفعل کنیم و صادرات خدمات داشته باشیم. این‌گونه نیروی انسانی  متخصص به‌جای مهاجرت، در ایران می‌ماند و هم درآمد ارزی دارد و هم ارز به کشور وارد می‌کند. اجرا‌شدن این فرایند البته نیازمند قانون، حمایت وزارتخانه‌ها، زیرساخت و تسهیل‌گری است.»

گلایه مدیرعامل توییتر ایرانی از فعالیت مسئولان در پلتفرم‌های خارجی

«مهدی انجیدنی»، مدیرعامل پیام‌رسان گپ، در این نشست اظهار داشت طی 10 سال گذشته صنعت پیام‌رسان‌های داخلی و شبکه‌های اجتماعی درحال فعالیت هستند و به‌دلیل اهمیت کلیدی‌ این صنعت در حفظ کلان‌‌داده‌های ملی، همیشه مورد هجوم رسانه‌های غربی و حتی برخی رسانه‌های داخلی قرار داشته‌اند.

او با بیان اینکه این صنعت در رده‌بندی جهانی، جزو صنایع در لبه فناوری محسوب می‌شود، گفت: «اکنون کشور عزیزمان در این صنعت کاملاً به‌شکل بومی و مستقل درحال فعالیت است. امروز 6 پیام‌رسان مطرح در کشور با کیفیت مطلوب درحال ارائه خدمت هستند.»

انجیدنی اعتقاد دارد همه نیازمندی‌های ارتباطی ازجمله تماس صوتی، تصویری، کنفرانس تصویری، پخش زنده و زیرساخت‌های کسب‌وکار و حتی زیرساخت‌های پرداخت در این پیام‌رسان‌ها فراهم شده است. او همچنین وعده داد به‌زودی با رونمایی از مرکز تبادل پیام، امکان ارتباط بین کاربران این پیام‌رسان‌ها فراهم خواهد شد؛ موضوعی که به اعتقاد وی، به مردم این حق انتخاب را می‌دهد تا با همه مخاطبینشان از همان پیام‌رسان در ارتباط باشند.

با وجود این سخنان انجیدنی، با محدود‌شدن دسترسی به تلگرام و واتس‌اپ که در میان مردم ایران کاملاً رواج داشت، عملاً حق انتخاب گرفته شده است. نیازمندی‌های ارتباط بین‌المللی نیز با پیام‌رسان‌های بومی فراهم نمی‌شود.

فعالین اقتصاد دیجیتال و بحث فیلترینگ

مدیرعامل پیام‌رسان گپ که نسخه بومی توییتر را توسعه داده است، از حضور مسئولان در شبکه‌های اجتماعی خارجی گلایه کرد و گفت: «سؤال اینجاست که مخاطبان این‌ها چه کسانی هستند؟ چرا باید محتوا و گزارش کار فارسی مسئولان ما در توییتر، اینستاگرام و شبکه‌های این‌چنینی منتشر شود؟»

وی با تأکید بر اینکه صنعت پیام‌رسان در کشور به سطح و کیفیت صادراتی رسیده است، اظهار داشت مذاکرات برای فروش و صادرات محصولات و پلتفرم این حوزه با کشورهایی چون روسیه، عمان، عراق، آفریقای جنوبی درحال انجام است.

انجیدنی ابراز امیدواری کرد در سال جاری شاهد تحقق اولین صادرات فناوری در این حوزه به دو کشور خواهیم بود: «یکی از آن‌ها طراحی، اجرا و استقرار یک پیام‌رسان کامل در یکی از کشورهای عربی به سفارش اپراتور تلفن همراه در آن کشور است.»

«به فعالان اقتصادی، انرژی و محبت برسانید»

«محمدرضا آقایا»، مدیرعامل پلتفرم باسلام، یکی دیگر از سخنرانان نشست با رئیس‌جمهور بود.

او با تأکید بر اینکه قدرت یک پلتفرم حاصل از قدرت تک تک اعضای آن پلتفرم است نه قدرت مدیران پلتفرم، از رئیس‌جمهور خواست تا به فعالین اقتصادی انرژی و محبت برساند:

«خواهشی دارم که طبق سیره رسول خدا، شما رئیس‌جمهور هستید، عالم دین هستید و رویکرد مردمی خیلی جدی دارید، فلذا دولت به فعالان اقتصادی انرژی و محبت برساند؛ همان‌طور که در زمان جنگ به فرماندهان جنگ این انرژی داده می‌شد. باید خیلی از بروکراسی‌ها را کنار بگذاریم. تقاضا داریم تا چنین نشست‌هایی تکرار شود.»

آقایا همچنین با بیان اینکه باید در وضعیت کسب‌و‌کار بهبود حاصل شود، اظهار داشت در مسائل جدید همچون حذف دلار از پایه مبادلات ارزی، اصلاح نظام بانکی کشور و… باید برون‌سپاری به بخش خصوصی انجام شود.

آقایا

او در بخش دیگری از سخنان خود، از دو اتفاق رخ‌داده در دولت تشکر کرد و گفت: «در این دولت چند اتفاق خوب شاهد بودیم و سه وزارتخانه صمت، اقتصاد و ارتباطات به‌جز بحث زیرساخت، این مدت خیلی همدلانه در کنار پلتفرم‌ها ایستادند و امید ایجاد کردند. گشایش‌های بین‌المللی هم صورت گرفته است که فضای محبت را گسترش می‌دهد. این امر نشان می‌دهد که می‌خواهیم در منطقه کار کنیم و با همه دوست هستیم. قامت تسهیل کسب‌وکار به نظرم باید در قامت بین‌المللی یک ارتقایی بیابد.»

«حسین اسلامی»، رئیس هیئت‌مدیره نصر تهران، در این دیدار تأکید کرد: «اختلال و محدودیت‌های فعلی کمکی به آینده زیبای کشور نمی‌کند؛ بخش خصوصی آماده است که راه‌حل‌هایی ارائه کند تا دغدغه‌ها رفع شود.»

وی همچنین تأکید کرد ایجاد یک کانال مستقیم و ارتباط با بدنه بخش خصوصی به‌منظور فعال‌سازی اقتصاد دیجیتال ضروری است.

«علیرضا عابدی نژاد»، مدیرعامل شرکت دوران و عضو هیئت‌مدیره نصر تهران نیز در این نشست گفت: «به نمایندگی از صنعت افتای کشور می‌خواهم سخن بگویم. این روزها همه به‌دنبال مجوز‌زدایی از صنعت کشور هستند، اما در حوزه افتا، مجوززایی درحال اتفاق افتادن است و هر روز شاهد سخت‌گیری بیشتر هستیم. این مجوزها ترمزی برای پیشرفت است.»

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، عابدی‌نژاد اعتقاد دارد شرکت‌های خصولتی ریشه بخش خصوصی واقعی را می‌خشکانند؛ زیرا با امکانات ویژه و رانت اجازه نمی‌دهند شرکت‌های خصوصی واقعی رشد کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی