ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایستگاه فضایی لوپ ایرباس
نجوم و فضا

ایرباس از ایستگاه فضایی مفهومی LOOP با گرانش مصنوعی رونمایی کرد

ایستگاه فضایی لوپ می‌تواند میزبان 8 نفر باشد و برای آن‌ها گرانش مصنوعی ایجاد کند.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۴ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۴:۳۰

شرکت هوافضایی ایرباس از طرح مفهومی جدیدی پرده برداشته است که LOOP نام دارد و ظاهراً می‌خواهد ایده تولید گرانش مصنوعی در فضا را پیاده‌سازی کند. این ایستگاه فضایی می‌تواند میزبان 8 فضانورد باشد و در اوایل دهه 2030 به‌صورت یک‌جا به فضا پرتاب شود.

ایرباس در یک بیانیه مطبوعاتی از طرح یک ایستگاه فضایی جدید به‌ نام LOOP رونمایی کرد که یک ماژول چندمنظوره 8 متری با سه عرشه قابل‌شخصی‌سازی است. هر سه عرشه با تونلی به یکدیگر وصل می‌شوند که میزبان یک گلخانه فضایی خواهد بود.

«لوپ» به‌گونه‌ای طراحی شده است که با سامانه پرتابی استارشیپ اسپیس‌ایکس و سایر راکت‌های سنگین‌وزن قابل‌حمل باشد. یکی از ویژگی‌های کلیدی این ایستگاه دربرگرفتن عرشه‌ای با سازوکار سانتریفیوژ است که تولید گرانش مصنوعی را ممکن می‌کند. بدین‌ترتیب فضانوردان می‌توانند در این عرشه از حالت معلق فضا به دور باشند و با مشکلات ناشی از حضور طولانی‌مدت در شرایط بی‌وزنی روبه‌رو نشوند.

ایرباس LOOP فضای داخلی بزرگ‌تری خواهد داشت

لوپ همچنین یک عرشه برای اقامت فضانوردان، عرشه‌ای برای انجام آزمایش‌های علمی و گلخانه خواهد داشت. ایرباس می‌گوید ایستگاه فضایی آن‌ها در مقایسه با نمونه‌های مشابه، محیط داخلی بزرگ‌تری را در اختیار فضانوردان قرار می‌دهد.

در بیانیه ایرباس آمده است: «ایرباس لوپ طراحی شده تا اقامت بلندمدت در فضا را برای ساکنان خود راحت و لذت‌بخش کند و درعین‌حال انجام عملیات‌های مؤثر و پایدار را در فضا میسر سازد. این ایستگاه بر پایه تمام آنچه در طول دهه‌ها آموخته‌ایم ساخته می‌شود و برای پشتیبانی از آینده بشر در فضا به‌طور کامل از پتانسیل فناوری‌های آینده استفاده خواهد کرد.»

ایرباس می‌گوید لوپ می‌تواند تا اوایل دهه 2030 آماده پرتاب شود. پیش‌بینی می‌شود که در همین حوالی زمانی با پایان دوره فعالیت ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) مواجه باشیم. در شرایطی که چین ایستگاه فضایی خود را ساخته است، ناسا به‌دنبال گزینه‌های مختلفی برای جایگزینی ISS می‌گردد و لوپ هم می‌تواند یکی از این گزینه‌ها باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی