ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

واردات خودروهای کارکرده
اخبار خودرو

واردات خودروهای کارکرده به تصویب مجلس رسید

مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی روز دوشنبه یازدهم اردیبهشت‌ماه، این طرح را به تصویب رساند.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۲۰:۱۳

طرح واردات خودروهای کارکرده یکی از مسائل خبرساز مدت اخیر بود. این طرح در آخرین روزهای تصدی فاطمی امین بر وزارت صمت، برای تصویب به مجلس فرستاده شد. مجلس شورای اسلامی نیز در جریان جلسه علنی روز دوشنبه یازدهم اردیبهشت‌ماه، این طرح را به تصویب رساند.

طرح واردات خودروهای دست‌دوم در قالب‌بندهایی به قانون ساماندهی صنعت خودرو الحاق می‌شود. قانون ساماندهی صنعت خودرو در سال 1400 به تصویب مجلس رسید. طرح واردات خودروهای دست‌دوم در قالب مواد ۱۱، ۱۲ و ۱۳ به این طرح اضافه شده است. بنابر اظهار‌نظر نمایندگان مختلف، هدف از تدوین این لایحه ساماندهی بازار خودرو و افزایش تنوع بازار از طریق واردات خودروهای کارکرده است. این لایحه اکنون در اختیار دولت قرار دارد تا آن را اجرایی کند. بااین‌حال مشخص نیست استیضاح وزیر صمت چه تأثیری بر روند اجرایی‌شدن این قانون خواهد داشت.

خوشبختانه در جریان تدوین این لایحه، بسیاری از موارد دست‌وپاگیر حذف شده‌اند. برای مثال شرط وجود نمایندگی در داخل کشور از این لایحه حذف شده است. بنابراین متقاضیان می‌توانند هر خودروی کارکرده‌ای را به کشور وارد کنند، به شرط آنکه این خودرو در کشور ثالث دارای نمایندگی رسمی باشد. همچنین استاندارد کشورهای مبدأ با تأیید سازمان محیط‌زیست مورد قبول واقع خواهد شد. تنها شرط مربوط به واردات خودروهای کارکرده، سن آ‌ن‌هاست. تنها خودروهایی اجازه واردات به کشور را دارند که کمتر از 5 سال از عمر آن‌ها گذشته باشد.

امید به تحقق واردات خودروهای کارکرده

تا به اینجای کار همه‌چیز در مورد طرح واردات خودروهای کارکرده خوب و مثبت به‌نظر می‌رسد. این که هر شخص بتواند یک خودروی کارکرده با عمر کمتر از پنج سال را بدون نیاز به کارت بازرگانی وارد کند، یک مزیت برای بازار خودرو خواهد بود. همچنین متقاضیان قادرند عملیات تبادل ارز را در کشورهای همسایه انجام دهند.

اگر این طرح به‌خوبی پیش برود، می‌توان به کاهش تدریجی قیمت خودرو امیدوار بود. بااین‌حال نباید توقع داشت که خودروهای وارداتی ارزان باشند. برای واردات خودروهای کارکرده با عمر کمتر از 5 سال به بودجه‌ای بیش از 10 هزار دلار نیاز خواهد بود. بنابراین خودروهای ایرانی و چینی از بازار حذف نخواهند شد و تنها در رده‌های قیمتی مختلف جابه‌جایی اتفاق می‌افتد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • اج133
    اج133 | ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

    دقیقا مثل برجامه نشون میدن میخوان کاری انجام بدن ولی هیچ کاری نمیکنند

مطالب پیشنهادی