ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

وزیر ارتباطات درباره «اینترنت حرفه‌ای»: اختیار با کارگروه فیلترینگ است

زارع‌پور بار دیگر تاکید کرد که متولی فیلتر و رفع فیلتر نیست.

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۹:۵۰

وزیر ارتباطات اعلام کرد تعیین سطح دسترسی افراد به اینترنت در حوزه کاری او نیست و کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه متولی این امر است.

وزیر ارتباطات قبلا گفته بود چیزی به نام «اینترنت طبقاتی» وجود ندارد و با تبعیض در دسترسی به اینترنت مخالف است، اما سایر مسئولین نظرات متفاوتی داده‌اند. برای مثال اخیرا معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفته است «اینترنت حرفه‌ای» یا «ویژه» تا دو ماه دیگر در برخی مراکز مثل پارک‌های فناوری ارائه می‌شود تا فعالین حوزه دانش‌بنیان از آن بهره‌مند شوند.

در حاشیه نمایشگاه اینوتکس، از 《عیسی زارع‌پور》 درباره همین موضوع پرسیدیم. آیا اینترنت حرفه‌ای که ظاهرا قرار است برای برخی تیم‌ها عرضه شود، اینترنت با سطح دسترسی متفاوت نیست که قبلا گفته می‌شد وجود ندارد؟

«عیسی زارع‌پور» در پاسخ به دیجیاتو گفت تیم‌ها به اینترنت باکیفیت بر بستر فیبر نوری نیاز دارند.

او با بیان اینکه در زمینه سطح دسترسی اینترنت نقشی ندارد اظهار داشت این دسترسی را کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه (کارگروه فیلترینگ) مشخص می‌کند.

زارع‌پور در این باره گفت: «سطح دسترسی کار من نیست. باید بروند کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و آنجا چک و چانه خود را بزنند. ما در وزارت ارتباطات مجری هستیم. اگر کمیته با آن‌ها همراهی و توافق کند ما هم پیگیری می‌کنیم. از من نپرسید. متولی فیلتر و رفع فیلتر بنده نیستم، کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است.»

موضوع اینترنت طبقاتی پس از فیلترینگ گسترده‌ای که از مهرماه سال 1401 رخ داد، بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاده است؛ اگرچه ایجاد دسترسی خاص به اینترنت برای اقشار مختلف موضوع تازه‌ای نیست، اما احتمال می‌رود که امسال عملی شود.

در همین راستا نیز کاربران اینترنت و فعالین حوزه فضای مجازی و صنعت ICT با راه‌اندازی کارزاری، مخالفت خود را با اینترنت طبقاتی اعلام کردند و امضاکنندگان متعهد شدند تا از این امکان تبعیض‌آمیز استفاده نکنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • h.b
    h.b | ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

    وقتی میگی مگه اینترنت ازین بد تر هم میشه ، میبینی فرداش این بشر میاد تر میزنه به

مطالب پیشنهادی