ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پردازنده‌های رایزن 8000
کامپیوتر و سخت افزار

مشخصات پردازنده‌های رایزن 8000 AMD افشا شد؛ لیتوگرافی 3 نانومتری و حداکثر 16 هسته

پردازنده‌های رایزن 8000 شرکت AMD ظاهراً با لیتوگرافی 3 نانومتری تولید می‌شوند و حداکثر توان طراحی حرارتی 170 وات دارند.

طبق گزارشی جدید، پردازنده‌های رایزن 8000 شرکت AMD که با اسم رمز Granite Ridge شناخته می‌شوند و مبتنی بر معماری Zen 5 هستند، مانند نسل کنونی حداکثر 16 هسته و 32 رشته خواهند داشت.

این گزارش که از سوی وب‌سایت آلمانی PC Games Hardware منتشر شده است، می‌گوید پردازنده‌های رایزن 8000 شرکت AMD از هسته‌های پردازشی Zen 5 استفاده می‌کنند. این پردازنده‌ها همچنین با فرایند 3 نانومتری N3E یا N3P شرکت TSMC به تولید می‌رسند. با توجه به اینکه اطلاعات اخیر از سوی یکی از شرکای هیئت مدیره AMD به‌دست آمده است، می‌توان با درصد بالایی به آن اعتماد کرد.

مشخصات احتمالی پردازنده‌های رایزن 8000 AMD

طبق اسناد جدید، CCD هسته‌های Zen 5 با اسم رمز Eldora شناخته می‌شود و خود هسته‌های پردازشی Zen 5 با اسم رمز Nirvana درحال توسعه هستند. به نظر می‌رسد پردازنده پایه این خانواده از 6 هسته Zen 5 بهره می‌برد و در بالاترین مدل پردازنده هم با حداکثر توان طراحی حرارتی 170 وات روبه‌رو می‌شویم.

از نظر حافظه کش ظاهراً تغییری نسبت به پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen 4 را شاهد نخواهیم بود. بنابراین در بالاترین نسخه از حداکثر 16 مگابایت حافظه کش L2 و 64 مگابایت حافظه کش L3 استفاده خواهد شد.

پردازنده‌های رایزن 8000

این اسناد شامل اطلاعات دیگری درباره پردازنده‌های رایزن 8000 نمی‌شود، بنابراین نمی‌دانیم این خانواده شامل چند پردازنده می‌شود و اینکه فرکانس هر کدام از آن‌ها در چه محدوده‌ای قرار می‌گیرد. بااین‌حال طبق این اسناد، باید منتظر معرفی آن‌ها در نیمه دوم 2024 باشیم. بنابراین سال آینده شاهد رقابت جذابی میان پردازنده‌های AMD با پردازنده‌های Meteor Lake اینتل خواهیم بود.

در این میان منبع دیگری مدعی شده است پردازنده‌های دسکتاپ Ryzen 8000 با 6 تا 16 هسته از راه می‌رسند و توان طراحی حرارتی آن‌ها در محدوده 65 تا 170 وات قرار می‌گیرد. همچنین این منبع می‌گوید نسل بعدی پردازنده‌های AMD در فاصله فصل اول 2024 تا فصل اول 2025 وارد فاز تولید انبوه می‌شوند.

AMD
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی