ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

انویدیا و OpenAI
هوش مصنوعی

مدیرعامل انویدیا از پژوهش سال 2012 هم‌بنیان‌گذار OpenAI به‌عنوان آغازگر انقلاب هوش مصنوعی یاد کرد

«جنسن هوانگ»، از پژوهش سال 2012 «ایلیا سوتسکیور» به‌عنوان «بیگ‌بنگ یادگیری عمیق» یاد کرد.

آزاد کبیری
نوشته شده توسط آزاد کبیری | ۳ تیر ۱۴۰۳ | ۱۴:۳۰

«جنسن هوانگ»، مدیرعامل انویدیا، می‌گوید پژوهش «ایلیا سوتسکیور»، هم‌بنیان‌گذار OpenAI در سال 2012 جرقه بیگ‌بنگی در زمینه یادگیری عمیق را زد. ایلیا سوتسکیور اردیبهشت‌ماه OpenAI را ترک کرد. اما او به‌تازگی خبر داده است شرکت جدید هوش مصنوعی به‌ نام «Safe Superintellgence Inc» را کلید می‌زند.

براساس گزارش اینسایدر، در سخنرانی مؤسسه فناوری کالیفرنیا، بنیان‌گذار انویدیا درباره پژوهش قدیمی سوتسکیور و دو دانشمند مشهور دیگر به‌ نام‌های «جفری هینتون» و «الکس کریژفسکی» صحبت کرد. در این سخنرانی، جنسن هوانگ این پژوهش را به‌شدت تحسین کرد. به‌زعم هوانگ، پژوهش این سه نفر در حوزه شبکه عصبی پیچشی (CNN) و معرفی معماری AlexNet در سال 2012 را می‌توان شروعی برای هوش مصنوعی مولد فعلی در نظر گرفت.

تحسین پژوهش هم‌بنیان‌گذار OpenAI توسط مدیرعامل انویدیا

انویدیا و OpenAI

جنسن هوانگ درباره کار تحقیقاتی ایلیا سوتسکیور و دو محقق دیگر گفت: «جف هینتون، الکس کریژفسکی و ایلیا سوتسکیور از پردازنده‌های گرافیکی انویدیا CUDA برای آموزش AlexNet استفاده کردند و با برنده‌ شدن در مسابقه ImageNet در 2012 جامعه کامپیوتر را در حوزه تصویرسازی شوکه کردند.» برنامه‌ این سه نفر می‌تواند تصاویر را با بیشترین دقت تشخیص بدهد. به گفته مدیرعامل انویدیا:

«این لحظه بزرگی بود، بیگ‌بنگی در یادگیری عمیق. لحظه‌ای مهم که آغاز انقلاب هوش مصنوعی را رقم زد.»

سه سال پس از AlexNet، ایلیا سوتسکیور، «سم آلتمن»، «ایلان ماسک» و چند محقق دیگر OpenAI را تأسیس کردند. دوره چندساله حضور او در جایگاه دانشمند ارشد OpenAI ماه مه، شش ماه پس از اینکه او و اعضای هیئت‌مدیره شرکت برای برکناری آلتمن تلاش کردند، پایان یافت.

نقش او در دوران پرهرج‌ومرج برکناری سم آلتمن، آینده‌اش را در OpenAI تیره‌وتار کرده بود. البته سوتسکیور بعداً گفت از تصمیمش برای حمایت از اخراج آلتمن پشیمان است. پس از حدود یک ماه از ترک OpenAI، سوتسکیور اعلام کرد درحال راه‌اندازی یک آزمایشگاه تحقیقاتی به نام Safe Superintellgence است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی