ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هوش مصنوعی

مدیرعامل OpenAI: هنوز توسعه مدل هوش مصنوعی GPT-5 را شروع نکرده‌ایم

سم آلتمن می‌گوید پیش از اینکه OpenAI شروع به توسعه GPT-5 کند، باید کارهای زیادی انجام دهد.

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ | ۰۹:۰۰

شرکت OpenAI، سازنده چت‌بات ChatGPT و مدل‌های GPT، در گذشته اعلام کرده بود که برای مدتی مدل GPT-5 را توسعه نمی‌دهد. حالا مدیرعامل این شرکت، «سم آلتمن» تأیید کرده است که OpenAI هنوز شروع به توسعه و آموزش GPT-5 نکرده است.

سم آلتمن در کنفرانسی به میزبانی روزنامه هندی Economic Times، به این موضوع اشاره کرد که قبل از توسعه این مدل جدید، باید کارهای زیادی انجام دهند:

«قبل از اینکه کار روی این مدل را شروع کنیم، باید کارهای زیادی انجام دهیم. ما روی ایده‌های جدیدی که فکر می‌کنیم به آن‌ها نیاز داریم، کار می‌کنیم، اما مطمئناً هنوز به شروع توسعه این مدل هم نزدیک نشده‌ایم.»

چند ماه پیش برخی از فعالان حوزه فناوری ازجمله ایلان ماسک و استیو وزنیاک با امضای نامه‌ای سرگشاده، از آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی خواسته بودند که به‌خاطر بشریت برای حداقل 6 ماه توسعه مدل‌های قدرتمندتر از GPT-4 را متوقف کنند. اگرچه چند هفته پس از انتشار این نامه، آلتمن از آن انتقاد کرد، اما گفت که OpenAI شروع به توسعه GPT-5 نکرده است و برای مدتی دست به چنین کاری نمی‌زند.

OpenAI خطرات هوش مصنوعی را بررسی می‌کند

سم آلتمن
سم آلتمن

آلتمن در کنفرانس روز چهارشنبه به نگرانی‌ها پیرامون هوش مصنوعی واکنش نشان داد و گفت که OpenAI خطرات هوش مصنوعی را با اقدامات بهتر و معنادارتری ارزیابی می‌کند. به گفته آلتمن، شرکت تحت مدیریتش با ممیزی‌های خارجی و تست‌های ایمنی، امنیت مدل‌هایش را بررسی می‌کند:

«زمانی که توسعه GPT-4 تمام شد، بیش از 6 ماه طول کشید تا برای انتشار آن آماده شویم.»

آلتمن همچنین در این کنفرانس به این موضوع اشاره کرد که OpenAI مخالف وضع قوانین برای استارتاپ‌های کوچک‌ فعال در حوزه هوش مصنوعی است: «ما تنها برای خودمان و بازیگران بزرگ‌تر خواستار وضع مقررات شدیم.»

سم آلتمن همچنین با حضور در کنفرانسی در ابوظبی، گفته بود که به‌خاطر ساختار عجیب OpenAI و همچنین تصمیماتی که می‌گیرد، علاقه‌ای به عمومی‌کردن این شرکت ندارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی