ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: فرودگر بیگل 2 آزاد شد

طراحی بیگل 2 به‌گونه‌ای بود که وقتی تا می‌شد، شبیه به یک ساعت جیبی بسیار بزرگ می‌شد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲۸ آذر ۱۴۰۲ | ۲۲:۳۰

در 19 دسامبر 2003، مارس اکسپرس متعلق به آژانس فضایی اروپا، فرودگر بیگل 2 خود را آزاد کرد و آن را در مسیر فرود روی مریخ قرار داد.

طراحی بیگل 2 به‌گونه‌ای بود که وقتی تا می‌شد، شبیه به یک ساعت جیبی بسیار بزرگ می‌شد. این حالتی است که فرودگر سفر طولانی به مریخ را پشت‌سر گذاشت.

بااین‌حال، به‌محض توقف روی سطح مریخ، پوشش بیرونی فرودگر باز می‌شد تا عملکرد درونی آن آشکار شود.

دستور برای جداکردن فرودگر بیگل 2 از محل هدایت فضاپیما آغاز شد. یک دستگاه آتش‌نشانی شلیک شد تا به‌آرامی فنر آن را آزاد کند تا بیگل 2 از فضاپیمای مادر دور شود. این فضاپیما می‌توانست چگونگی زندگی در گذشته مریخ را در سطح کم‌عمق آن بررسی کند. دو ابزار برای جمع‌آوری نمونه‌های سنگ و خاک برای تجزیه‌وتحلیل را نیز در خود جای داده بود.

بیگل 2

تصویر دوربین مانیتورینگ بصری داخل هواپیما نشان می‌دهد که فرودگر درحال دور‌شدن است. در روز کریسمس 2003، مارس اکسپرس نیز با موفقیت به مدار مریخ رسید.

در اوایل ژانویه، فرودگر بیگل 2 هنوز نشانه فرود ایمن خود را اعلام نکرده بود. فرودگر از زمانی که اولین تماس رادیویی آن پس از فرود در روز کریسمس از دست رفت، نتوانست ارتباط برقرار کند.

هیئت‌مدیره بیگل 2 در 6 فوریه در لندن تشکیل جلسه داد و پس از ارزیابی وضعیت، اعلام کرد که فرودگر از دست رفته است.

سرنوشت فرودگر تا ژانویه 2015 به‌صورت یک معما باقی ماند. تا اینکه دوربین مدارگرد شناسایی مریخ پس از 11 سال آن را دست نخورده و سالم پیدا کرد!

تصاویر نشان می‌دهند که دو مورد از چهار پنل فضاپیما که با خورشید کار می‌کردند، موفق به بازشدن و استقرار در جای مقرر نشده‌اند. آنتن فضاپیما که در سایه مانده بود، قدرت برقراری ارتباطات را از فضاپیما گرفته‌ است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی