ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: مدارگرد شناسایی مریخ به‌سوی سیاره سرخ پرتاب شد

برخی از بهترین دوربین‌هایی که تاکنون به فضا پرتاب شده‌اند در مدارگرد شناسایی هستند و این فضاپیما عکس‌های شگفت‌انگیزی از مریخ گرفته‌ است.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ | ۲۲:۳۰

۱۲ اوت ۲۰۰۵، ناسا مأموریت مدارگرد شناسایی مریخ خود را پرتاب کرد. هدف این مدارگرد مطالعه تاریخچه آب در سیاره سرخ بود.

مدارگرد شناسایی مریخ

پس از هفت ماه سفر به مریخ و شش ماه مانور هوایی برای رسیدن‌ به مدار مناسب، مدارگرد شناسایی شروع به جستجوی تاریخچه آب در مریخ با ابزارهای علمی خود کرد.

این ابزارها برای عکاسی از سطح مریخ از نزدیک، از بزرگنمایی دوربین استفاده می‌کنند، مواد معدنی را تجزیه‌وتحلیل می‌کنند، به‌دنبال آب زیرسطحی می‌گردند، میزان غبار و آبی را که در جو پخش می‌شود، ردیابی کرده و آب‌وهوای جهانی روزانه را نظارت می‌کنند.

نگاهی به خندق شیب‌دار قطب شمال

برخی از بهترین دوربین‌هایی که تاکنون به فضا پرتاب شده‌اند در مدارگرد شناسایی هستند و این فضاپیما عکس‌های شگفت‌انگیزی از مریخ گرفته‌ است.

مدارگرد شناسایی مریخ در بررسی خود از سیاره سرخ، تعداد نقاط بررسی‌شده‌ از نمای نزدیک را ده برابر می‌کند. یکی از دوربین‌های مدارگرد، بزرگ‌ترین دوربینی است که تاکنون در یک مأموریت سیاره‌ای پرواز کرده. این قابلیت به مدارگرد اجازه می‌دهد تا موانعی مانند سنگ‌های بزرگ را که می‌تواند ایمنی فرودگرها و مریخ‌نوردها را به خطر بیندازد، ازجمله مأموریت فونیکس و مأموریت آزمایشگاه علمی مریخ را شناسایی کند.

این امکان به ناسا کمک کرده است تا سیاره سرخ را برای مکان‌های فرود مناسب برای مریخ‌نوردهایی مانند کنجکاوی جستجو کند. مدارگرد همچنین به‌عنوان ایستگاه رله داده برای سایر فضاپیماهای مریخ که نیاز به ارسال داده‌ها به زمین دارند، عمل می‌کند.

دستاوردها

مدارگرد شناسایی مریخ درحال ارائه اطلاعات جدید با جزئیات بی‌سابقه در مورد سطح، زیرسطح و جو مریخ است. این مدارگرد به چهار هدف اصلی خود که شامل موارد زیر می‌شود، رسیده‌ است:

  • تعیین اینکه آیا زندگی تاکنون در مریخ به‌وجود آمده‌ است: وجود آب مایع در مریخ، چه در گذشته یا چه درحال‌حاضر، یک سرنخ کلیدی برای آشکار ساختن‌ اینکه آیا مریخ تابه‌حال میزبان حیات بوده یا خیر، است. دوربین‌ها و طیف‌سنج‌های مأموریت این جست‌وجوها را انجام خواهند داد و یک صداگیر از رادار برای جستجوی آب مایع در زیر سطح مریخ استفاده می‌کند.
مدارگرد شناسایی
در این تصویر خاص، یک دهانه کوچک وجود دارد که به‌نظر می‌رسد تا حدی توسط رسوباتی که به آن سرازیر شده‌اند پر شده است.
  • تعیین آب‌وهوای مریخ: در گذشته، مریخ گرم‌تر ممکن بود جو ضخیم‌تر و مرطوب‌تری داشته باشد. اما اکنون، با جو سرد نازک خود، بسیاری از آب‌های مریخ از سطح و جو خارج شده‌اند. مأموریت مدارگرد شناسایی با ترکیب اندازه‌گیری‌های خود با سایر مأموریت‌ها، به شناسایی تغییرات آب‌وهوایی روزانه، فصلی و سال به سال کمک می‌کند.
  • شناسایی زمین‌شناسی مریخ: چین‌خوردگی در لایه‌های سطح مریخ، مانند حلقه‌های تنه درختان، سابقه‌ای از تاریخ مریخ است. صدها منطقه با جزئیات بی‌سابقه‌ای مورد بررسی قرار خواهند گرفت تا کانی‌شناسی مرتبط با آب و نقش آن در شکل‌دادن به سطح آشکار شود.
  • آمادگی سیاره برای اکتشافات انسانی: با دید عقابی دوربین مدارگرد شناسایی، کاوشگر روی صخره‌ها قرار می‌گیرد. سپس با این قابلیت، برنامه‌ریزهای مأموریت، امیدوارکننده‌ترین مناطق را برای مطالعه علمی شناسایی می‌کنند. آن‌ها همچنین می‌دانند که کدام مناطق ایمن هستند و یا ممکن است برای فرودگرهای آینده حامل انسان خطرناک باشند.
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی