ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: نزدیکی فضاپیمای کاسینی- هویگنس به مشتری

30 دسامبر 2000، مأموریت کاسینی-هویگنس در نزدیکی 9.7 کیلومتری مشتری پرواز کرد. 26000 تصویر از مشتری، حلقه‌های کم‌نور و قمرهای آن گرفته شد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۹ دی ۱۴۰۲ | ۲۲:۰۰

در 30 دسامبر 2000، مأموریت کاسینی-هویگنس در نزدیکی 9.7 کیلومتری مشتری پرواز کرد تا برای آخرین مرحله سفر خود به زحل، از گرانش سیاره استفاده کند.

کاسینی چهارمین کاوشگر فضایی است که به سیاره زحل فرستاده‌ شده‌‌ اما درعین‌حال اولین کاوشگری است که توانست‌ به مدار این سیاره برسد. این فضاپیما از سال 2004 که وارد مدار این سیاره شد، مشغول مطالعه و بررسی سیاره و قمرهایش بوده‌ است.

ساخت این کاوشگر از دهه 80 میلادی آغاز شد و طرح آن متشکل از دو بخش مدارگرد کاسینی و فرودگر هویگنس بود که برای فرود روی قمر تیتان برنامه‌ریزی شده‌ بود.

نزدیکی به مشتری
پرواز نزدیک کاسینی با مشتری

هفت سال طول کشید تا کاسینی به زحل برسد. این فضاپیما پس از چندین مانور میان‌سیاره‌ای و عبور از زمین، زهره و مشتری وارد مدار زحل شد.

حدود 26000 تصویر از مشتری، حلقه‌های کم‌نور و قمرهای آن در طی شش ماه پرواز گرفته شد. سایر مشاهدات جوی از آن شامل یک بیضی تیره چرخان از مه اتمسفر بالا، به‌اندازه لکه قرمز بزرگ، در نزدیکی قطب شمال مشتری بود.

تصاویر مادون قرمز جنبه‌هایی از گردش را در نزدیکی قطب‌ها نشان می‌دهد؛ نوارهایی از بادهای دور سیاره که نوارهای مجاوری در جهت مخالف دارند.

در همین اطلاعیه درباره ماهیت حلقه‌های مشتری نیز بحث شد. پراکندگی نور توسط ذرات در حلقه‌ها نشان داد که ذرات به‌شکل نامنظم (به‌جای کروی) هستند و احتمالاً از برخورد ریزشهاب‌سنگ‌ها به قمرهای مشتری، مانند متیس و آدراستیا، نشأت می‌گیرند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی