ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

ساخت بزرگ‌ترین دوربین دیجیتال جهان به پایان رسید؛ LSST در یک قدمی بررسی جهان تاریک

رصدخانه ورا روبین با دوربین LSST، «بزرگ‌ترین فیلم تاریخ و آموزنده‌ترین نقشه آسمان شبی که تاکنون جمع‌آوری شده است» را خلق خواهد کرد.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۶ فروردین ۱۴۰۳ | ۲۱:۰۰

رصدخانه «ورا روبین» به‌زودی بررسی یک دهه‌ای خود از فضا و زمان را با LSST آغاز می‌کند و کل آسمان نیم‌کره جنوبی را زیر نظر می‌گیرد. اما مأموریتی به این بزرگی به دوربینی با قدرت مساوی نیاز دارد.

دوربین LSST

خوشبختانه «آزمایشگاه ملی شتاب‌دهنده اسلک» برای ارائه آن آماده‌ است. دانشمندان و مهندسان اسلک به‌طور رسمی ساخت دوربین LSST را کامل کردند. LSST بزرگ‌ترین دوربین دیجیتالی است که تا‌به‌حال ساخته‌ شده‌ است.

این دوربین 3200 مگاپیکسلی به اندازه یک ماشین جمع‌وجور است و 3 تن وزن دارد که تقریباً نصف وزن یک فیل آفریقایی است.

Lsst

نمای میدان گسترده LSST تلاش خواهد کرد تا رازهای ماندگار پیرامون «انرژی تاریک» را حل کند؛ نیرویی که حدود 70 درصد از محتوای ماده-انرژی جهان ما را تشکیل می‌دهد و باعث شتاب‌گرفتن انبساط کیهان می‌شود.

دوربین LSST ماده تاریک را نیز بررسی خواهد کرد؛ ماده اسرارآمیزی که حدود 85 درصد از تمام چیزهای کیهان را تشکیل می‌دهد، علی‌رغم اینکه برای ما نامرئی است. همچنین به سؤالات نجومی دیگر پاسخ خواهد داد.

«ژلیکو ایوزیک»، مدیر ساخت‌و‌ساز رصدخانه ورا روبین، توضیح می‌دهد که داده‌ها به‌عنوان «بزرگ‌ترین فیلم تمام دوران و آموزنده‌ترین نقشه آسمان شب» که تاکنون جمع‌آوری شده‌ است، منتشر خواهد شد.

«آرون رودمن»، پروفسور اسلک و معاون رصدخانه روبین، گفت: «بررسی LSST به ما امکان می‌دهد میلیاردها کهکشان را ببینیم. ما قرار نیست به اشیاء منفرد نگاه کنیم، بلکه به هر چیزی که در آسمان شب در دسترس است از رصدخانه خود در بالای کوه شیلی نگاه خواهیم کرد.»

مشاهده یک تصویر بزرگ برای دفعات متوالی

تصاویر تلسکوپ‌های قدرتمند اغلب می‌توانند «نگاه‌های» متمایزی داشته باشند. در تصاویر تولیدشده‌ توسط LSST Camera و روبین چه‌چیزی متمایز خواهد بود؟

رودمن گفت: «نکته شگفت‌انگیز درمورد تصاویر ما این است که شما به وضوح خواهید دید اجرام چقدر بزرگ هستند، چه مقدار قلمرو در سراسر آسمان را می‌پوشانند و چه تعداد ستاره و کهکشان در آنها وجود دارد.»

بااین‌حال، این ویژگی دوربین LSST را در هنگام رصد جزئیات، ضعیف نخواهد کرد.

یکی از مزایای اصلی LSST این است که بارها و بارها به یک نقطه از آسمان نگاه می‌کند. بنابراین دانشمندان این امکان را پیدا می‌کنند که به‌طور دقیق بر هرگونه تغییری را که در طی 10 سال در آن منطقه رخ می‌دهد نظارت کنند. آنها می‌توانند شاهد درخشش و محوشدن رویدادهای گذرا مانند ابرنواخترها باشند.

رودمن گفت: «این علاقه اصلی من در بررسی روبین و LSST است؛ مطالعه انبساط جهان و انرژی تاریک. انرژی تاریک فقط نام ما برای پدیده‌ای است که آن را به‌طور کامل درک نمی‌کنیم.»

قبل از اینکه دوربین LSST بتواند به دانشمندان برای بررسی انرژی تاریک و دیگر اسرار کیهانی کمک کند، باید از اسلک به قله 2713 متری Cerro Pachón در رشته کوه‌های آند منتقل شود.

LSST

این فقط اندازه دوربین نیست که عملیات حمل‌و‌نقل را دشوار می‌کند، ظرافت آن نیز به دقت زیادی در حمل نیاز دارد. هنگامی که LSST در سیستم‌های موقعیتی که به آنها وابسته‌ است نصب شود، راه‌اندازی و عملیاتی می‌شود.

رودمن گفت: «سپس ما آزمایشاتی را برای بررسی اینکه دوربین به خوبی کار می‌کند و اینکه کل تلسکوپ به‌عنوان یک سیستم یکپارچه کار می‌کند، انجام خواهیم داد. سپس یک دوره 18 هفته‌ای داریم که در آن عکس‌برداری را شروع می‌کنیم.»

وی افزود که انتشار اولین تصاویر LSST برای عموم برای بهار سال آینده برنامه‌ریزی شده‌ است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی