ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: اپیمتئوس، قمر زحل کشف شد

اپیمتئوس یکی از 150 قمر زحل است که مدار خود را با قمر دیگری به‌ نام جانوس سهیم است.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲۷ آذر ۱۴۰۲ | ۲۲:۳۰

18 دسامبر 1966 قمر زحل، اپیمتئوس، کشف شد‌.

اپیمتئوس یکی از 150 قمر زحل است که مدار خود را با قمر دیگری به نام جانوس سهیم است. اخترشناسان تصور می‌کردند که تنها یک جسم در آن مدار وجود دارد، زیرا باور نمی‌کردند که دو قمر می‌توانند بدون برخورد در مدارهای تقریباً یکسانی بگردند.

براین‌اساس در تعیین ویژگی‌های مداری قمر مشکل داشتند. مشاهدات تصاویری بودند که در فاصله زمانی زیادی از یکدیگر گرفته شده بودند، به‌طوری‌که حضور دو جسم آشکار نبود.

ژانوس و اپیمتئوس

در 18 دسامبر، «ریچارد واکر» مشاهدات مشابهی که منجر به کشف جانوس شد، انجام داد و قمری را کشف کرد که اکنون به‌عنوان اپیمتئوس شناخته می‌شود. او متوجه نشد که این قمری جداگانه است!

دوازده سال بعد، در اکتبر 1978، «استفن لارسون» و «جان فونتین» متوجه شدند که مشاهدات سال 1966 دو جسم مجزا بودند که مدارهای بسیار مشابهی دارند. در سال 1980 وویجر 1 نیز آن را تأیید کرد تا لارسون و فونتین کشف اپیمتئوس را با واکر تقسیم کنند.

قمری که احتمالاً اپیمتئوس بود در دو تصویر پایونیر 11 ظاهر و 1979S1 نام‌گذاری شد، اما هنوز عدم قطعیت وجود داشت، زیرا این دو تصویر برای محاسبه مداری قابل اطمینان کافی نبودند. اپیمتئوس نام خود را در سال 1983 دریافت کرد. نام جانوس در همان زمان توسط انجمن بین‌المللی نجوم تأیید شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی