ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

اولین پایگاه فضایی اروپا افتتاح شد؛ انجام نخستین پرتاب در سال 2024

اولین پایگاه فضایی عملیاتی قاره اروپا رسماً افتتاح شد که استارتاپ آلمانی Isar Aerospace سال آینده اولین پرواز آن را انجام خواهد داد.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۴ آبان ۱۴۰۲ | ۱۵:۰۰

اولین پایگاه فضایی عملیاتی قاره اروپا رسماً افتتاح شد و استارتاپ آلمانی Isar Aerospace سال آینده اولین پرواز آن را انجام خواهد داد.

پایگاه فضایی Andøya که در جزیره دورافتاده آند در شمال غربی نروژ واقع شده است، این هفته توسط هوکون، ولیعهد نروژ به‌طور رسمی افتتاح شد. زمانی که ساخت‌وساز آن کامل شود، این مرکز میزبان چندین سکوی پرتاب خواهد بود. Isar Aerospace به اولین سایت پرتاب آن دسترسی انحصاری دارد و راکت دو‌مرحله‌ای Spectrum خود را در آن آزمایش خواهد کرد.

هوکون، ولیعهد نروژ

در صورت موفقیت‌آمیزبودن آزمایش‌ها، این استارتاپ قصد دارد تا عملیات تجاری خود را در این پایگاه فضایی انجام دهد تا بتواند تقاضای روبه‌رشد برای انتقال ماهواره‌های کوچک و بزرگ به فضا را برآورده کند. Isar قصد دارد سالانه 15 مأموریت را از Andøya با هزینه 10 تا 12 میلیون یورو برای هر پرواز انجام دهد.

«دنیل متزلر»، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران Isar Aerospace می‌گوید:

«طی پنج سال گذشته، ما موشکی ساخته‌ایم که می‌تواند مهم‌ترین نقطه ضعف صنعت فضایی اروپا را برطرف کند؛ یعنی دسترسی مستقل و رقابتی به فضا.»

آینده صنعت فضایی اروپا

Isar Aerospace که در سال 2018 به‌عنوان شرکت زیرمجموعه «دانشگاه فنی مونیخ» تأسیس شد، تا به امروز 310 میلیون یورو سرمایه تأمین کرده و به پردرآمدترین شرکت فضایی خصوصی اروپا تبدیل شده است. Rocket Factory Augsburg دیگر شرکتی است که تنها یک‌دهم رقیب خود سرمایه‌گذاری دریافت کرده و به تنها مرکز پرتاب بالقوه دیگر در اروپا، یعنی SaxaVord Spaceport در جزایر شتلند اسکاتلند دسترسی دارد.

راکت دومرحله‌ای Spectrum

هر دو استارتاپ قصد داشتند تا برنامه‌های خود را امسال آغاز کنند، اما با تأخیرهای متعددی مواجه شده‌اند و اکنون هر دو سال 2024 را درنظر گرفته‌اند.

SaxaVord Spaceport که همچنان درحال ساخت است نیز قصد دارد از سال آینده میزبان پرتاب‌های فضایی باشد، اما برخلاف Andøya، هنوز مجوز خود را دریافت نکرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی