ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اسپیس ایکس
نجوم و فضا

اسپیس ایکس به نقطه عطف جدیدی رسید؛ سیصدمین فرود راکت‌های فالکون 9 [تماشا کنید]

دستاوردی دیگر برای شرکت فضایی متعلق به ایلان ماسک به‌ثبت رسید.

حمیدرضا علیا
نوشته شده توسط حمیدرضا علیا | ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۲:۳۰

اسپیس ایکس اکنون 300 بار راکت‌های مرحله اول فالکون 9 فرود آورده است. این شرکت جمعه شب در جریان پرتاب 22 ماهواره استارلینک از ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا، به این نقطه عطف بزرگ رسید.

پرتاب در ساعت 21:56 به وقت محلی رخ داد. حدود 8.5 دقیقه بعد، مرحله اول فالکون 9 طبق برنامه‌ریزی به زمین بازگشت و به‌صورت عمودی بر روی سکوی بدون سرنشین A Shortfall of Gravitas که در اقیانوس اطلس مستقر بود، فرود آمد.

اکانت رسمی SpaceX در شبکه اجتماعی ایکس نوشت:

«فالکون 9 برای سیصدمین بار فرود آمد.»

پرتاب دیشب پنجاه‌ونهمین مأموریت مداری سال برای اسپیس ایکس بود. چهل‌ودو مورد از آن‌ها به ساخت ابرصورت فلکی استارلینک شرکت اختصاص یافته که درحال‌حاضر از حدود 6,000 ماهواره تشکیل شده است.

دیگر موفقیت‌های اسپیس ایکس

آمار فوق شامل پرتاب‌های راکت بزرگ استارشیپ اسپیس ایکس نمی‌شود. آخرین پرتاب آزمایشی استارشیپ که هفته گذشته اتفاق افتاد و با موفقیت چشمگیری همراه بود، زیرا هر دو مرحله این وسیله نقلیه عظیم در مناطق برنامه‌ریزی‌شده اقیانوس فرود آمدند.

اسپیس ایکس

اسپیس ایکس در زمینه طراحی، توسعه و تولید فناوری محصولات صنایع هوافضایی و همچنین ارائه خدمات اکتشاف فضایی و مخابراتی فعالیت می‌کند. این شرکت مقرهای مختلفی در سراسر دنیا دارد. اصلی‌ترین هدف این شرکت، ایجاد یک کلونی خودپایدار متشکل از 1 میلیون نفر در مریخ طی 40 تا 100 سال آینده است. باید دید که این شرکت می‌تواند این هدف بزرگ را محقق کند یا خیر. البته محقق‌شدن این هدف، در گرو اثربخشی اهداف جزئی دیگری مثل پرتاب و فرود موشک‌های فالکون 9 و استارشیپ است.

ایلان ماسک به‌عنوان مدیرعامل این شرکت شناخته می‌شود. او به‌غیر از اسپیس ایکس، مدیرعاملی شرکت‌های تسلا، نورالینک و ایکس را نیز برعهده دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی