ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: لونا 20 روی ماه فرود آمد

21 فوریه 1972، لونا 20 در یک منطقه کوهستانی به‌نام Terra Apollonius (یا ارتفاعات آپولونیوس) در نزدیکی دریای باروری، در 120 کیلومتری محل لونا 16 بر ماه فرود آمد‌. لونا 20 دومین مأموریت از سه ...

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۲ اسفند ۱۴۰۲ | ۲۲:۳۰

21 فوریه 1972، لونا 20 در یک منطقه کوهستانی به‌نام Terra Apollonius (یا ارتفاعات آپولونیوس) در نزدیکی دریای باروری، در 120 کیلومتری محل لونا 16 بر ماه فرود آمد‌.

لونا 20 دومین مأموریت از سه مأموریت برگشت نمونه موفق شوروی بود. این هواپیما به‌عنوان بخشی از برنامه لونا، به‌عنوان یک رقیب رباتیک برای شش مأموریت بازگشت نمونه موفق آپولو به ماه پرواز کرد.

لونا 20 در یک مدار ایستا از زمین قرار گرفت و از این مدار به سمت ماه فرستاده‌ شد تا در 18 فوریه 1972 به مدار آن برسد. درحالی‌که کاوشگر در سطح ماه بود، سیستم تلویزیون پانورامای آن کار می‌کرد.

لونا 20

نمونه‌های ماه با استفاده از یک دستگاه حفاری به‌دست آمد. سپس در 22 فوریه 55 گرم از نمونه‌های جمع‌آوری‌شده در یک کپسول مهروموم‌شده‌ به زمین پرتاب شد تا سه روز بعد در جزیره‌ای در رودخانه کرکینگیر فرود بیاید و به اتحاد جماهیر شوروی برسد.

نمونه‌ها روز بعد بازیابی شدند. آنها با نمونه‌های لونا 16 تفاوت داشتند زیرا اکثر ذرات این نمونه از بازالت قدیمی‌تر تشکیل شده‌ بود.

این نمونه‌ها با دانشمندان آمریکایی و فرانسوی به اشتراک گذاشته‌ شد و یکی از آنها نیز به بریتانیا ارسال شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی