ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ایستگاه فضایی بین المللی
نجوم و فضا

ناسا اشتباهاً تمرین مواجهه با وضعیت اضطراری در ایستگاه فضایی را پخش کرد [تماشا کنید]

این پخش زنده نگرانی‌های زیادی را درباره سلامت فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی به‌وجود آورد.

رضا زارع‌پور
نوشته شده توسط رضا زارع‌پور | ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۱:۳۰

ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) بیش از ۲۵ سال در فضا بوده است. در این زمان، چند وضعیت اضطراری برای ISS پیش آمده است. اما چهارشنبه، مکالمه‌های مربوط به تمرین وضعیت اضطراری در ایستگاه فضایی تصادفاً از رادیو عمومی ناسا پخش شد که هیجان و نگرانی‌های زیادی در اینترنت ایجاد کرد.

ایستگاه فضایی بین‌المللی مداوم تصاویر دوربین‌های بیرونی و داخلی خودش را روی اینترنت پخش می‌کند اما ناگهان صدای زنی ناشناس پخش شد که به فرمانده ایستگاه می‌گفت چگونه برای مقابله با وضعیت «هایپوباریک» (شرایطی که فشار هوا کمتر از حد مجاز است) آماده شود.

شنوندگان فقط می‌توانستند صدای کسی را بشنوند که دستورالعمل‌هایی به خدمه ایستگاه فضایی می‌داد. در بخش‌هایی از این مکالمه به «ضرباتی با چند DPS» (آسیب بر ثانیه) اشاره می‌شد. این صدا از خدمه می‌خواست بگویند برای چند دقیقه فعالیت اکسیژن در ایستگاه فضایی موجود است.

بخش‌هایی از این مکالمه را می‌توانید در ویدیوی زیر تماشا کنید.

واکنش‌ها به پخش مکالمه‌های وضعیت اضطراری ایستگاه فضایی

این سوءتفاهم به‌سرعت بسیاری را نگران کرد. اکانت‌های زیادی در X و در دیگر شبکه‌های اجتماعی به‌سرعت به این اتفاق واکنش نشان دادند.

قرار است ISS در دهه ۲۰۳۰ از مدار خارج شود اما درحال‌حاضر همچنان یکی از فعال‌ترین بخش‌های عملیات فضایی این سازمان است و فضانوردان زیادی در آن سکونت دارند.

خوشبختانه، ناسا در حساب کاربری ایستگاه فضایی بین‌المللی در X تأیید کرد این مکالمه‌ها مربوط به تمرین وضعیت اضطراری بوده‌اند. این سازمان در توییت خود نوشت:

«هیچ وضعیت اضطراری در ایستگاه فضایی وجود ندارد. تقریباً ساعت ۵:۲۸ عصر به‌وقت CDT مکالمه‌ای از یک کانال شبیه‌سازی روی زمین وارد پخش زنده ناسا شد که اعلام می‌کرد یکی از اعضا دچار علائم بیماری ناشی از کاهش ناگهانی فشار (Decompression sickness) شده است. این مکالمه ناخواسته از شبیه‌سازی پخش شد که اعضای خدمه و تیم‌های زمینی سناریوهای مختلف را در آن تمرین می‌کنند و ربطی به شرایط واقعی ایستگاه ندارد. خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی آن زمان خواب بودند. همگی آن‌ها در سلامت و امنیت کامل به سر می‌برند و فردا ساعت ۸ صبح به‌وقت EDT برنامه راهپیمایی فضایی را آغاز می‌کنند.»

اشتباه ناسا باعث شد بسیاری از افرادی که اخبار فضایی را پیگیری می‌کنند، شدیداً نگران شوند. احتمالاً برخی از خانواده‌های فضانوردان نیز وحشت‌زده شدند. این اتفاق نشان می‌دهد ناسا رویه‌های محکمی دارد (و دائم آن‌ها را آزمایش می‌کند) تا مطمئن شود فضانوردان در ایستگاه فضایی آمادگی روبه‌رو شدن با مشکلات را دارند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی