ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مریخ
نجوم و فضا

ناسا تصویر عجیب شکل‌هایی شبیه به عنکبوت را از سطح مریخ به نمایش گذاشت

در این تصویر که توسط مدارگرد شناسایی ناسا گرفته شده است، روی سطح مریخ اشکالی شبیه به دسته‌ای از عنکبوت‌ها دیده می‌شود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۸ مهر ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

درحالی‌که همه ما می‌دانیم هیچ‌گونه عنکبوتی در مریخ وجود ندارد، اما ظاهراً سطح سیاره سرخ ویژگی‌هایی دیدنی دارد که شبیه به «عنکبوت» به‌نظر می‌رسند. درواقع مدارگرد شناسایی (Reconnaissance) مریخ ناسا تصویری از ویژگی‌ها و ساختار عجیب‌و‌غریب سطح این سیاره را به اشتراک گذاشته است که دانشمندان از آن به‌عنوان Araneiform به‌معنای «عنکبوت‌مانند» یاد می‌کنند.

ویژگی‌های عجیب‌و‌غریب سطح مریخ

تصویر ارائه‌شده توسط MRO با دوربین HiRise ابزار ناسا گرفته شده است. HiRise توسط یک تیم مستقر در «دانشگاه آریزونا» مدیریت می‌شود که تصاویر مهم آرشیو دوربین را بررسی می‌کند. در تصویر حاضر شاهد یکی از دهانه‌های مریخ با دو ویژگی قابل‌توجه هستیم. ویژگی اول شامل تشکیلاتی می‌شود که شبیه به دسته‌ای از عنکبوت‌هاست و ویژگی دوم نیز اشکال هندسی چند‌ضلعی است که شبیه به یک گل خشک‌شده به‌نظر می‌رسد. (در تصویر بالا اشکال چند‌ضلعی در مرکز تصویر و ساختار شبیه به عنکبوت در اطراف آن دیده می‌شود).

تیم HiRise در بیانیه خود توضیح می‌دهد:

«این تصویر به‌منظور مطالعه پیرامون نحوه اثرگذاری پرتوهای خورشید بر پدیده‌های چندضلعی و عنکبوت‌مانند در زمین‌هایی مانند این به‌دست آمده است.»

این تصویر دهانه عنکبوت‌مانند مریخ را در چشم‌انداز وسیع‌تری نشان می‌دهد.

سطح شبیه به عنکبوت در سیاره سرخ حاوی داستانی از فرایندهای طبیعی مریخ است. در‌واقع این الگوها از تصعید یخ در زیر سطح آن شکل گرفته‌اند. تصعید زمانی رخ می‌دهد که یک ماده مستقیماً از حالت جامد به گاز تبدیل می‌شود. تاکنون چشم‌اندازهای دیگری هم در مر‌یخ به این صورت شکل گرفته است.

علاوه بر بار علمی، عکس ارائه‌شده توسط مدارگرد شناسایی مریخ ناسا زیبایی‌های شگفت‌انگیز سطح سیاره سرخ را نشان می‌دهد. تیم HiRise امیدوار است تا با بررسی و مطالعه این اشکال چندضلعی، اطلاعاتی در مورد شرایط آب‌و‌هوایی و توزیع یخ در سطح مریخ به‌دست آورد.

در چند وقت گذشته پیشرفت‌های قابل‌توجهی در‌زمینه شناخت و سفر به مریخ انجام شده است. ازجمله آن‌ها می‌توان به ابزار ماکسی (MOXIE) اشاره کرد که ماه گذشته موفق شده بود 122 گرم اکسیژن در سیاره سرخ تولید کند. همچنین هندی‌ها با مدارگرد مانگالیان خود موفق شدند تا به اولین کشور آسیایی اوایل این ماه به مدار سیاره سرخ برسند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی