ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پرتاب کرو-8
نجوم و فضا

اسپیس ایکس مأموریت «کرو-8» ناسا را با راکت فالکون 9 پرتاب کرد [تماشا کنید]

مأموریت «کرو-8» که شامل چهار فضانورد می‌شود، از طریق راکت فالکون 9 اسپیس ایکس پرتاب شد تا به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی برود.

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ | ۰۹:۰۱

اسپیس ایکس گروه دیگری از فضانوردان را با راکت فالکون 9 و کپسول دراگون در مأموریتی موسوم به «کرو-8» به فضا فرستاد. چهار فضانورد حالا در مسیر حرکت به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند.

راکت فالکون 9 ساعت 07:23 صبح امروز به وقت ایران (10:53 شب به وقت محلی) از مرکز فضایی کندی در کیپ کاناورال فلوریدا پرتاب شد. دو بخش این فضاپیما حدود 2.5 دقیقه بعد از پرتاب از یکدیگر جدا شدند، و 5 دقیقه بعد، بخش مرحله اول به کیپ کاناورال برگشت و روی زمین فرود آمد.

در ادامه حدود 12 دقیقه و 15 ثانیه پس از پرتاب، بخش بالایی فالکون 9، کپسول کرو دراگون را که Endeavour نام دارد، در مدار پایینی زمین (LEO) راهی سفر به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی کرد.

فضانوردان مأموریت کرو-8 چه کسانی هستند؟

در مأموریت کرو-8 چهار فضانورد حضور دارند که شامل «متیو دامینیک»، «مایکل برات» و «جینت اپس» از ناسا و «الکساندر گربنکین» از راسکوسموس می‌شوند. به‌جز مایکل برات که سومین پرواز فضایی خود را انجام می‌دهد، مابقی افراد این گروه برای اولین‌بار به فضا می‌روند.

مأموریت کرو-8 در واقع سیزدهمین مأموریت سرنشین‌دار اسپیس ایکس و هشتمین مأموریت سرنشین‌دار آن‌ها برای ناسا در برنامه «کرو کامرشال» است. این شرکت اکنون مجموعاً 50 انسان را به مدار فرستاده است.

پرواز امروز نخستین پرواز این مدل از راکت فالکون 9 بود و ششمین باری به‌حساب می‌آمد که اسپیس ایکس از یک راکت تازه‌وارد برای پرتاب مأموریت‌های انسانی استفاده می‌کند. از آن طرف اما کپسول Endeavour پیش‌تر هم پرواز کرده بود. از این کپسول قبلاً در نخستین پرواز آزمایشی فضاپیمای کرو دراگون در ماه مه 2020 استفاده شده بود.

کپسول حاضر همچنین در مأموریت‌های کرو-2 و کرو-6 برای ناسا و مأموریت خصوصی Ax-1 برای شرکت Axiom Space استفاده شده بود. بنابراین مأموریت کرو-8 پنجمین پرواز Endeavour محسوب می‌شود و بیشترین پرواز را برای یک کپسول کرو دراگون انجام داده است.

گفتنی است که حدود 30 دقیقه قبل از پرتاب امروز این مأموریت به‌خاطر کشف یک ترک در بخش دریچه کپسول ممکن بود لغو شود، اما در نهایت بررسی‌ها نشان داد که انجام مأموریت با این شرایط مشکلی نخواهد داشت. کپسول Endeavour قرار است فضانوردان مأموریت «کرو-7» شامل «یاسمین مقبلی» را هفته آینده از ایستگاه فضایی به زمین برگرداند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی