ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارشیپ
نجوم و فضا

استارشیپ در سومین پرواز آزمایشی خود برای اولین بار توانست دور کره زمین پرواز کند [تماشا کنید]

استارشیپ در مجموع، حدود یک ساعت بر فراز اقیانوس هند شناور بود.

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ | ۱۱:۰۰

اسپیس ایکس روز گذشته سومین پرواز آزمایشی موشک سنگین و قدرتمند استارشیپ را با موفقیت انجام داد. استارشیپ که زمانی قرار است فضانوردان را به ماه و مریخ برساند، در این پرواز موفق‌شد حدود یک ساعت بالای اقیانوس هند پرواز کند و همچنین به نقطه عطف مهمی دست پیدا کرد.

شرکت فضایی متعلق به ایلان ماسک، استارشیپ را ساعت 16:44 دقیقه روز پنجشنبه از تاسیسات Starbase خود در نزدیکی «بوکا چیکا، تگزاس» به فضا پرتاب کرد. موشک زمان بیشتری نسبت به پروازهای آزمایشی قبلی خود در آسمان پرواز کرد و در مجموع، حدود یک ساعت بر فراز اقیانوس هند شناور بود.

پرواز استارشیپ به دور کره زمین

نکته قابل توجه دیگر اینکه استارشیپ برای اولین بار موفق‌شد تا به دور کره زمین پرواز کند، هرچند در مراحل پایانی این آزمایش و درست زمانی که موشک دوباره وارد جو زمین شود، ارتباط مهندسین اسپیس ایکس با آن از بین رفت. احتمالاً موشک در هنگام ورود مجدد یا سوخته یا از بین رفته است.

ماموریت روز گذشته استارشیپ بدون هیچ خدمه‌ای انجام شده است. اسپیس ایکس قبلاً گفته بود که قصد دارد قبل از پرتاب موشک خود با هر خدمه‌ای، صدهای مأموریت دیگر را انجام دهد. همچنین این شرکت چندین قابلیت جدید از جمله باز‌و‌بسته‌کردن درب فضاپیما در فضا (که برای استقرار محموله‌هایی مانند ماهواره در ماموریت‌های آینده اهمیت دارد) و انتقال سوخت را در طول این پرواز آزمایش کرده است.

ویدیو زیر لحظه ورود مجدد استارشیپ به جو زمین را نشان می‌دهد:

این پرواز گام مهمی در جهت تکمیل آزمایش نمونه اولیه اسپیس ایکس و آغاز پرتاب‌های عملیاتی استارشیپ محسوب می‌شود.

اولین مأموریت استار‌شیپ در آوریل سال 2023 انجام شد. در این پرتاب پس از اینکه دو مرحله موشک از یکدیگر جدا نشدند، استار‌شیپ چهار دقیقه پس از انفجار منفجر شد. پرواز آزمایشی دوم موشک در نوامبر 2023 رخ داد و موفقیت‌آمیزتر بود، به‌طوری که دو مرحله موشک طبق برنامه از یکدیگر جدا شدند. البته، حدود هشت دقیقه پس از دومین پرتاب، موشک در حین تخلیه اکسیژن مایع دوباره منفجر شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی