ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

دو تلسکوپ فوق پیشرفته جهان پس از حمله سایبری از کار افتادند!

اعتقاد بر این است که هدف از این حمله سایبری، نفوذ و اخاذی از کنسرسیوم اپراتورهای رصدخانه بوده است.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۹ شهریور ۱۴۰۲ | ۱۶:۰۰

هفته‌ها پس از شناسایی یک حادثه امنیتی و حمله سایبری توسط محققان بنیاد ملی علوم ایالات متحده، اکنون تعدادی از تلسکوپ‌ها آفلاین هستند.

تلسکوپ جمنای شمالی در هاوایی و تلسکوپ جمنای جنوبی در شیلی و همچنین تعدادی تلسکوپ کوچک‌تر در کوه‌های سرو تولولو در شیلی برای احتیاط بیشتر بسته شدند و درحال حاضر هیچ خبری درمورد آنها و اینکه چه زمانی به فعالیت باز خواهند گشت وجود ندارد.

شرح حادثه

در صبح روز اول آگوست، کارکنان فناوری اطلاعات در NOIRLab فعالیت مشکوکی را در سیستم‌های رایانه‌ای آن شناسایی کردند که باعث شد برای حفظ امنیت، تلسکوپ‌های مادون قرمز نوری غول‌پیکر در هاوایی را متوقف کنند.

تلسکوپ جمنای شمالی در هاوایی

در حالی که مشخص نیست خود تلسکوپ‌ها با چه خطری مواجه بوده‌اند، این تهدید یادآور این واقعیت است که علم یک تجارت پرهزینه است. تأسیسات تحقیقاتی نجومی به بودجه‌های سالانه‌ای نیاز دارد که به راحتی رفاه میلیون‌ها نفر را تأمین می‌کرد.

هر روزی که این امکانات برای محققان غیرقابل دسترس می‌ماند، برای جامعه علمی هزینه دارد. نه فقط از نظر مالی، بلکه از نظر اطلاعات و فرصت‌هایی که از دست می‌روند.

مطالعات نجومی اغلب به عملیات دقیق و زمان‌بندی‌شده نیاز دارند، بنابراین اختلالاتی مانند این می‌توانند کل پروژه‌های تحقیقاتی را خراب کنند.

علت حمله سایبری

این یکی از اولین نقض‌های باج‌افزار در یک مرکز تحقیقات علمی است، اما هک‌ها در تأسیسات نجومی بی‌سابقه نیستند. برای مثال، در اکتبر ۲۰۲۲، هکرها به رصدخانه آرایه میلی‌متری بزرگ آتاکاما در شیلی دسترسی پیدا کردند و این رصدخانه ماه‌ها تعطیل شد که هزینه آن تقریباً ۲۵۰ هزار دلار آمریکا در روز بود.

حمله سایبری

با افزایش اندازه و پیچیدگی زیرساخت‌های علمی برای مطالعه جهان و گسترش پروژه‌ها، بودجه بیشتری برای محافظت از فناوری اطلاعات در هسته آن لازم است زیرا حملات سایبری پیچیده‌تر می‌شوند.

هیچ سخن رسمی در مورد آنچه ممکن است باعث حادثه اخیر شده باشد وجود ندارد. اعتقاد بر این است که هدف از این حمله مشکوک، نفوذ و اخاذی از کنسرسیوم اپراتورهای رصدخانه بوده است.

فون ولش، سرپرست بازنشسته مرکز عالی امنیت سایبری بنیاد ملی علوم گفت که احتمالاً مهاجم حتی نمی‌داند که به یک رصدخانه حمله می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی