ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نجوم و فضا

امروز در فضا: فضاپیمای ایکس‌ام‌ام-نیوتون اولین تصاویر خود را گرفت

یک هفته پس از پرتاب موفقیت‌آمیز در دسامبر 1999، درهای تلسکوپ ایکس‌ام‌ام-نیوتون در ماژول‌های آینه اشعه ایکس و تلسکوپ مانیتور نوری باز شدند.

صبا سلوکی
نوشته شده توسط صبا سلوکی | ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ | ۲۳:۵۹

2 فوریه 2000، اعلام شد که تلسکوپ فضایی ایکس‌ام‌ام-نیوتون اولین تصاویر خود را گرفته است که نماهای جدیدی از کیهان ارائه می‌دهد.

یک هفته پس از پرتاب موفقیت‌آمیز در 10 دسامبر 1999، ایکس‌ام‌ام-نیوتون به مدار عملیاتی نهایی خود رسید. درهای این تلسکوپ در ماژول‌های آینه اشعه ایکس و تلسکوپ مانیتور نوری باز شدند.

یک هفته پس از پرتاب موفقیت آمیز در دسامبر 1999، درهای تلسکوپ ایکس‌ام‌ام-نیوتون در ماژول‌های آینه اشعه ایکس و تلسکوپ مانیتور نوری باز شدند.
اولین تصاویر تلسکوپ فضایی ایکس‌ام‌ام-نیوتن

مانیتور نوری در 19 دسامبر فعال شد و فضاپیما در طول دوره کریسمس و سال نو در حالت استراحت قرار گرفت. در 4 ژانویه 2000، تمام تجهیزات علمی تلسکوپ یکی پس از دیگری برای تأیید اولیه روشن شدند.

پس از یک سری نوردهی‌های مهندسی، هر سه دوربین، برای گرفتن‌ چندین نما از دو منطقه مختلف فرا کهکشانی کیهان مورد استفاده قرار گرفتند. این نماها، دارای انواع طیف‌های گسترده و پرتو ایکس بودند که برای آزمایش عملکرد کامل رصدخانه انتخاب شدند.

موضوع اولین مشاهدات، سحابی رتیل، بخشی از کهکشان همسایه ابر ماژلانی بزرگ بود. در دمای بیش از 1 میلیون درجه، سحابی رتیل ناحیه تشکیل ستاره‌ها با انفجارهای ابرنواختری است که مواد را به محیط اطراف پرتاب می‌کنند.

این گاز داغ درحال انبساط، هنگام برخورد با محیط بین‌ستاره‌ای، تشعشعات پرتو ایکس تولید می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی