ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تولید خودروسازان
اخبار خودرو

نگاهی به نسبت تعهد و تولید خودروسازان طی شش سال اخیر + جدول

نسبت تعهد و تولید خودروسازان در طول شش سال اخیر با افت‌وخیز همراه بوده است.

مرتضی قانع
نوشته شده توسط مرتضی قانع | ۲ مهر ۱۴۰۲ | ۱۱:۰۰

خودروسازان ایرانی در طول چند سال اخیر، روند پرفرازونشیبی را در بخش تولید و عرضه تجربه کرده‌اند. تولید خودروسازان از زمان اجرای توافق موقت هسته‌ای در سال 93، رونق گرفت. این رونق با اندکی تغییر تا سال 1397 ادامه یافت؛ زمانی که بازگشت مجدد تحریم‌ها تولید خودرو را با مشکل مواجه کرد. افت سهمگین تولید خودروسازان در سال 1398، معضل بزرگی است که تاکنون جبران نشده. به عبارت دیگر، خودروسازان همچنان نتوانسته‌اند به آمار تولید سال 1396 خود برسند.

طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان در سال 1396 بهترین نسبت تعهد و تولید خودرو را داشته‌اند. خودروسازان در این سال موفق شدند تا یک میلیون و 300 هزار دستگاه خودرو تولید کنند، درحالی‌که تعهد آن‌ها تنها 600 هزار دستگاه خودرو بوده است. تنها یک سال بعد، یعنی در سال 1397، تعهد و تولید به یکدیگر رسیدند. اوضاع در سال 1398 بسیار وخیم شد و تعهد از تولید پیشی گرفت. طی دو سال بعد نیز به‌دلیل شرایط خاص بازار خودرو، عده زیادی از مشتریان به قصد سرمایه‌گذاری وارد این بازار شدند. نتیجه این رویه، افزایش تعهدات طی سالیان 1399 و 1400 بود. در این مدت نیز خودروسازها نتوانستند به آمار تولید قبل از 1397 دست یابند.

جدول نسبت تعهد و تولید خودروسازان طی شش سال اخیر:

سالتولید خودروسازانتعهد خودروسازان
1396۱.۳ میلیون خودرو۶۰۰ هزار خودرو
1397۷۹۹ هزار خودرو۶۹۴ هزار خودرو
1398۷۲۷ هزار خودرو۸۴۴ هزار خودرو
1399۸۵۶ هزار خودرو۷۸۰ هزار خودرو
1400۸۰۰ هزار خودرو۶۵۰ هزار خودرو
1401۱.۱ میلیون خودرو۵۰۰ هزار خودرو

از سال 1401 و با تغییر رویه عرضه خودرو، میزان افت در تقاضای خودرو را شاهد بودیم که حاصل آن کاهش تعهدات خودروسازان بوده است. بازار خودرو از پاییز 1401 وارد دوره رکود شد و بسیاری از خودروهای پرتیراژ همچون ساینا و کوییک، از شمول قرعه‌کشی خودرو خارج شدند. میزان تعهد خودروسازان از 650 هزار دستگاه در سال 1400، به 500 هزار دستگاه در سال 1401 کاهش یافته است. خودروسازها نیز موفق شدند تا در این سال بیش از یک میلیون دستگاه خودرو تولید کنند. بااین‌حال، هنوز نسبت تعهد و تولید خودروسازان به سال 1396 نرسیده است. برای کسب اطلاعات در مورد سال 1402، باید تا پایان سال جاری صبر کنیم. در آن صورت مشخص می‌شود که آیا اجرای سامانه یکپارچه موجب افزایش تعهد خودروسازان شده است یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی