ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

deep
کریپتوکارنسی

کلاهبرداران با دیپ‌فیک ایلان ماسک کاربران حوزه رمزارزها را در یوتوب فریب دادند

کلاهبرداران از چهره و صدای ایلان ماسک برای فریب کاربران استفاده کردند.

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۴ تیر ۱۴۰۳ | ۱۲:۰۰

پخش یکی از برنامه‌های زنده یوتوب پنج ساعت ادامه داشت و از دیپ‌فیک ایلان ماسک برای تبلیغ کلاهبرداری رمزارز استفاده کرد.

این برنامه زنده که اکنون حذف شده است، تصویری از ایلان ماسک را نشان می‌داد که به‌ نظر می‌رسید در رویداد تسلا است که زنده پخش می‌شود. هوش مصنوعی صدایش را تولید کرده بود که بینندگان را تشویق می‌کرد به وب‌سایتی مراجعه کنند و بیت‌کوین، اتریوم یا دوج‌کوین خود را برای شرکت در برنامه دریافت هدیه واریز کنند. این پیام که مکرر پخش می‌شد، وعده می‌داد سیستم خودکار 2 برابر مقدار رمزارزی را که واریز کرده‌اید، بازمی‌گرداند.

سوءاستفاده از دیپ‌فیک‌های ایلان ماسک برای کلاهبرداری رمزارزی

در یکی از لحظات این پخش زنده جعلی، بیش از 30 هزار بیننده برنامه را تماشا می‌کردند. (البته نمی‌توان احتمال افزایش این اعداد توسط بات‌ها را نادیده گرفت.) این موضوع باعث شد این برنامه لایو فیک در قسمت بالای پیشنهادهای Live Now یوتوب نمایش داده شود.

از سوی دیگر، این حساب کاربری (با آیدی elon.teslastream@) که خودش را با عنوان رسمی تسلا معرفی کرده بود، تأیید Official Artist Channel را داشت؛ به‌این‌ترتیب به‌ نظر می‌رسد موضوع هک حساب کاربری باشد. البته درحال‌حاضر، هم ویدیو هم کانال حذف شده‌اند.

دیپ‌فیک‌های ایلان ماسک در چند ماه اخیر به‌شدت افزایش یافته‌اند و معمولاً از حساب کاربری که به یکی از شرکت‌های ماسک نسبت داده می‌شود، پخش می‌شوند. اوایل ماه جاری میلادی، گزارش مشابهی از 35 حساب کاربری در زمان پرتاب استارشیپ منتشر شد که خودشان را اسپیس ایکس معرفی کرده بودند.

کلاهبرداران در آوریل نیز با استفاده از همین تاکتیک تلاش کردند از هیجان‌های مربوط به موضوع خورشیدگرفتگی سوءاستفاده کنند و دیپ‌فیک‌های مختلفی منتشر شد.

سال‌هاست کلاهبرداری‌های رمزارزی که هواداران ماسک را در شبکه‌های اجتماعی هدف قرار می‌دهند، مشکل‌ساز بوده‌اند. این موضوع درمورد سایر افراد مشهور هم دیده می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی